| DoYouSeeMe a întrebat:

Salut, vreau si eu sa aflu radacina patrata a unui numar gen 169.
Vreau sa mi se explice
Dau fundawinking

3 răspunsuri:
| Bibble a răspuns:

Radacina patrata este echivalenta cu radicalul. Nu este greu de calculat, probabil ai invatat la scoala/liceu sa le afli cu 'bara'. De exemplu, numarul 324, o sa incep prin a-ti spune ca este 18 la patrat (adica 18x18), dar daca nu ai stii asta ai calcula asa: 324 si langa el se trage o bara mai lunga, unde se scrie un numar cu care este divizibil Ex: 324|2; (asta inseamna ca imparti la 2 si iti ramane 162) 162|2 (din nou imparti la doi, si iti ramane 81) 81|3; 27|3; 9|3; 3|3. Calculul se face, cum am mai zis, utilizand o bara lunga, dar eu am scris asa pentru ca nu am cum altfel. Trebuie sa vezi la ce numere PRIME se poate imparti numarul tau (2, 3,5, 7,1, 13,17, 19,29 etc). La final vei avea pe parte din dreapta a barii numerele: 2, 2, 3, 3, 3,3. Si aici se fac perechi de cate doua cu cele care sunt identice. Adica 2 si 2 se incercuesc impreuna si se scrie langa un singur 2, apoi se incercuiesc cate doi de 3 si se scrie in dreptul fiecaruia unul singur. La final vei avea in dreapta barii un 2 si doi de 3. 2x3x3 = 18. Deci radacina patrata(radicalul) numarului 324 este 18. Sper ca ai inteles ceva, daca nu iti sugerez sa-ti intrebi profesorul, iti va explica mult mai bine, fiind fata in fata cu tine

| Claudiu_Maris_1998 a răspuns:

Radacina patrata este 13. 13x2=169 big grin. Nici eu nu le am cu matematica.

| Bibble a răspuns (pentru Claudiu_Maris_1998):

13x2=26. 13x13 (13 la a doua) = 169