| mihai567 a întrebat:

Salutare. Am 19 ani, si anul acesta termin liceu.
As vrea sa merg mai departe la jandarmerie, mascati.chestii din astea. Stie cineva cum e cu recruatarea anul acesta, unde este scoala pentru asa ceva? mai sunt asigurate locuri de munca dupa terminarea scolii respective?
Va multumesc celor care imi veti da un raspuns.

3 răspunsuri:
| Yakuza21 a răspuns:

In primul rand, trebuie sa devii polițist, abia dupa aceea te poti gandi sa ajungi in cadrul formatiunile de interventie si actiuni speciale.
Formatiunile de interventie si actiuni speciale ale politiei (SIIAS, SSIR si SIR) au propriul sistem de selectie si de instruire a cadrelor.
Recrutarea consta in identificarea politistilor cu abilitati profesionale pentru acest tip de activitate, cei ce poseda un mare grad de adaptabilitate si de concentrare, o buna capacitate de a analiza si de a actiona lucid, rapid si corect in situatii de criza.
Daca vrei sa ajugi pe la firmele particulare ( BGS) si sa stai sa pazesti intersectiile...iti trebuie doar liceul.

Întradevăr, la jandarmerie e o opțiune mai potrivită pentru tine, acolo se caută flăcăi cum ești tu, deoarece în jandarmerie se aplică sloganul „mușchii mei... minte nu are", de altfel, singura cerință acolo este, să ai mușchii cât mai mari și creierașul cât mai atrofiat.
"Mascatii" aia de la jandarmi sunt pacalici...si nu au o lege de functionare precum adevaratii mascati, cei politisti, care pe linga forta si muschi au si materie cenusie...
Si inca ceva: "Mascatii" de la jandarmi nu au dreptul prin lege la cagula, din cate stiu eu.
Sper ca ti-am putut fi de ajutor.

| mihai567 explică (pentru Yakuza21):

Daca tu crezi ca orice prost ajunge acolo...traieste cu impresia ta!
"muschii mei. minte nu are". cand si cum ai invatat zicale din astea?
serios acum...nu am cerut raspunsuri de coltul blocului, si oameni trecuti probabil de 40.carora le este ciuda pe jandarmi.
Toti spuneti ca jandarmii sunt inculti, dar spuneti asta unui mascat in fata, daca aveti curaj.

| Yakuza21 a răspuns (pentru mihai567):

Am spus-o de multe ori, mascatii sunt niste slugi ale celor de sus!