| soniafulea90 a întrebat:

Salutare, am o întrebare, dacă tatăl meu este de etnie romă, iar mama nu, eu ce etnie am? Știu ca aș putea verifica doar printr-un test ADN, este adevărat? Știu că, ca și naționalitate sunt românca dar ca și etnie doar prin test nu?

Răspuns Câştigător
| Utilizatornew25 a răspuns:

Buna, da doar prin efectuarea unui test ADN poți știi sigur daca ai moștenit ambele sau doar una, cunosc atâtea cazuri care au moștenit doar o etnie.
Uite aici si explicația: "ADN-ul este transmis aleatoriu
A moșteni jumătate din ADN-ul unui părinte nu înseamnă a moșteni jumătate din fiecare etnie. ADN-ul pe care îl moșteniți este aleatoriu. Este posibil ca unul sau ambii părinți să aibă etnii pe care nu ți-au transmis-o sau s-ar putea să fi transmis doar o mică parte dintr-o regiune pe care o au."
Deci concluzia e că, depinde ce ai moștenit la naștere, și cum genele mamei tale sunt mai puternice decât ale tatălui, este posibil sa nu fi deloc, sau doar un anumit procent! Sper ca te-am ajutat! ☺️

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Etnie roma, daca esti recunoascut legal si porti numele de famnilie al tatalui.
Poti chiar sa ai avantaje mari cand te inscrii la facultate, fiindca romii au locuri asigurate.

| soniafulea90 explică (pentru Violleta2022):

Mulțumesc, dar am aflat ca pot sa nu fiu deloc. Când suntem nou-născuți ni se transmite jumătate din ADN-ul fiecărui părinte, dar in acea jumătate pe care am primit-o de la tata poate sa nu fie deloc etnia transmisă! Nici eu nu stiam pana acum.

| Violleta2022 a răspuns (pentru soniafulea90):

Ma indoiesc ca ai inteles ceva, odata ce tatal tau este de etnie roma 50% din adn-ul lui este de rom, deci nu are cum sa nu fie deloc rom, asta este imposibil, doar daca nu a fost furat cand s-a nascut intr-o familie de romani.

| soniafulea90 explică (pentru Violleta2022):

Buna, nu ma refer că "el nu este", el este, "eu nu sunt", el mi-a dat 50%, și in acei 50 la suta nu este obligatoriu sa ți fi trimis etnia lui! Si pe internet daca cauți "cum se transmite ADN-ul, spune ca este aleatoriu" adică nu e musai sa ai jumătate din etnia ambilor părinți! Îți voi atașa un link! https://support.ancestry.com/......ty-Results

Răspuns utilizator avertizat