| anonim_4396 a întrebat:

Salutare, am o mare problema pentru ca eu vorbesc corect gramatical mereu si am prieteni analfabeti care ma corecteaza, vreau sa-mi spune-ti cum e corect:
sunt niste fete de care-mi place
sau
sunt niste fete care-mi place

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Sunt niste fete care-mi plac.

| anonim_4396 explică (pentru darrio2007):

Scuzati-ma de greseala cu "spune-ti" si ca am scris " sunt niste fete de care-mi place" in loc de "care-mi plac". eram nervos.

Eu stiam ca daca zic: Mie imi place de o fata
Mie imi place de niste fete (aici nu zic "imi plac de niste fete"

De unde pana unde suna normal sa zici: Sunt niste fete de care imi plac? hmm?

Suna normal :Sunt niste fete de care-mi place, ce naiba e cu voi?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Așa nu.

| Holiday a răspuns:

"...vreau sa-mi spune-ti..."

Corect gramatical pe dracu...

Este "vreau sa-mi SPUNETI".

Pentru ce ai intrebat, corect este:
Sunt niste fete de care-mi place.

Sau

Sunt niste fete care-mi plac.

| Iote a răspuns:

Pentru ca nu cunosti limba romana, doar crezi ca vorbesti corect gramatical.
@darrio2007 ti-a raspuns.

| Iote a răspuns:

Apropo, intrebarea ar trebui sa fie asa:
"Salutare! Am o mare problema pentru ca eu vorbesc corect gramatical mereu si am prieteni analfabeti care ma corecteaza. Vreau sa-mi spuneti cum e corect:"
Ma rog, corectata asa cum vrei tu sa te exprimi.

| Marbea a răspuns:

Sunt niste fete care-mi plac. Sunt mai multe, place folosesti cand te referi la una singura.

| Radu986 a răspuns:

Sunt niște fete de care-mi place