| danitzo a întrebat:

Salutare, am un proiect de facut, mai exact trebuie sa analizez o firma care sa actioneze pe piata internationala si la una din cerinte mi se cere sa descriu mediul cultural iar la cealalta sa prezint instrumentele de marketing utilizate de firma. Ma poate ajuta cineva? Eu am ales o firma ce produce ciocolata.

1 răspuns:
| tp a răspuns:

Intra pe site-ul firmei respective si citeste despre cultura organizationala, mediul cum interactioneaza cu oamenii din zonele fabricii de exemplu ca incearca sa reduca nivelul poluarii, sau cum se adapteaza la mediul in care isi desfasoara activitatea si la obiceiurile cetatenilor. Cum incearca sa ofere produse care sa satisfaca nevoile clientilor din zonele respective dar si pe plan international. Poti sa cauti date despre cum a pornit afacerea respectiva si cum s-a modificat pe parcurs sub influentele regiunii in care se afla. Iar la metode de marketing cauta date despre promovarea produsului cauta cat mai multe reclame analizeaza-le strategiile de publicitate.