| Mytical a întrebat:

Salutare. As dori sa dau Bacalaureatul la anul in 2019 si as dori daca cineva stie de unde pe internet as putea gasi ce trebuie sa invat. Tin sa precisez ca am fost profil stiintele naturii. Nu-mi trebuie o metoda de invatat, imi trebuie doar materiale/programa/lectii/ghid. Apreciez orice raspuns.

Răspuns Câştigător
| Dany21Andrei a răspuns:

La matematică îți trebuie matematica pe toti cei patru ani. Îți recomand să îți cumperi o serie de manuale pe cei patru ani (de la editura ART sau CORINT) și să înveți, însă nu toate capitolele că nu se dă din toate.
Acest site te poate ajuta să înveți atît la matematică cît și la fizică.
http://lectii-virtuale.ro/
Cât despre română (că tot vreau să devin profesoară de română :) ) la subiectul I trebuie să știi materia de clasele 5-8, iar pentru subiectul II și III îți trebuiesc cunoștințele din clasele 9-12. Din punct de vedere al operelor îți recomand să îți cumperi o carte dedicată eseurilor pentru bac. Poți găsi la orice librărie (îți recomand însă una foarte bună se numește "Eseul" de la editura ART și are o copertă roșie cu litere desenate pe ea).

| Mytical explică (pentru Dany21Andrei):

Multumesc mult pentru timpul tau. M-ai ajutat foarte mult. Tin pumnii pentru tine ca vrei sa ajungi Profesoara. Ramai puternica happy

5 răspunsuri:
| Dany21Andrei a răspuns:

Pai la ce dai bacul?
Ce materie iti alegi dintre fizica/chimie/biologie?
Eu consider ca cel mai bine ar fi sa inveti de pe carti. Sa ti le cumperi in caz ca u le mai ai ca nu costa o avere si sa inveti de pe ele.
Eu tot la stintele naturii sunt si asa fac.

| Mytical explică (pentru Dany21Andrei):

Acum urmeaza sa aleg a 3-a materie. Ma gandeam sa fie Fizica. Ce carti mi-ai putea recomanda pentru a invata pentru bac. Tin sa mentionez ca nu mai sunt in Liceu si nu am acces la ce se invata pentru.

| Dany21Andrei a răspuns (pentru Mytical):

Păi, pentru început la fizică la bac se învată două din patru subiecte.
O să ai la bac subiecte: mecanică, termodicamică, electricitate (curent electric) și optică (însă profa mea de fizică ne-a spus să nu ne alegem la bac optica pentru că în fiecare an au existat probleme în corectarea lui, nu știu de ce, dar au fot ani în care nu s-a luat în considerare chiar dacă l-ai rezolvat).
Îți alegi două subiecte și înveți de pe carți.
Mecanica se studiază în clasa a9-a.
Termodinamica și Electricitatea în clasa a 10-a.
Uite-te aici peste un model de bac la fizică.
https://media.hotnews.ro/......retica.pdf
P.S. Îmi mai poți scrie dacă mai ai intrebari legate de subiect.

| Mytical explică (pentru Dany21Andrei):

Multumesc mult pentru raspuns. E un inceput bun ca stiu ce sa invat pentru materia a 3-a. Chestia ar fi daca ai stii cumva pentru romana ce lectii (opere/poezii/teorie/etc) si matematica M2(formule/teorie/etc) pe ce m-as putea concentra.