| nyoentox2002 a întrebat:

Ce parere aveti despre scolile postliceale?
Gen o să termin liceul adică 12 clase făra bacalaureat ca oricum la invatat sunt bâtă, de abia trec clasa hârâita!
Prima dată mă gândeam ori să imi gasesc un Job oarecare intr-un oras mai mare!
Oare sa fac un curs ceva de calificare?
Ei de 4 ani ma gandeam sa mă duc in armată ca soldat că se plăteste bine,iar acum nu mai vreau ca din cauza ca trebuie sa ma tund,vreau să imi las parul mare și creț!
Si acum cred ca e nasoală armata, acum nici nu vreau să mă mai gandesc la ea!
Si de exemplu daca o sa fiu la scoala postliceala sanitara sa zicem de fizioterapeut, nu stiu, o sa ma lase sa port parul cum vreau?
Daca nu merge cu scoala postliceală sau nu imi gasesc un job, ma duc in strainatate dar in niciun caz fara persoana iubită ca nu mai am chef sa tanjesc dupa relatie pe langa 4-5 ani, iar inca pe atat sau mai mult! Gen la 13-14 am vrut sa imi caut dar nu prea mă placeau fetele, dar nici acum nu stiu sigur la 18 ani (multi se mirăbig grine ce nu ai avut primul sarut)
Că mă uit in oglindatonguearcă mă văd urât, parcă mă văd frumos!

Apropo pot gasi in orice oras scoala postliceala, ca nu vreau in Vaslui sau orasul meu blestemat pe nume Huși.

12 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sfatul meu e să înveţi intens pentru BAC, să începi să faci meditaţii la materiile pe care nu le stăpâneşti bine şi dacă pici din prima la o materie, te pregăteşti pentru toamnă şi atunci sigur o să-l iei. Are mai multă pondere diploma de Bacalureat la angajare.

| nyoentox2002 explică (pentru anonim_4396):

Patronul iti cere experiență, nu iti cere studii? altii au terminat facultatea si tot la supermarket o ajuns.Matusmea degeaba are bac si facultate daca e in Anglia!
A fost la constanta si zice ca uraste orasul!
Lucra nu stiu unde si salariu net 1500lei! Bataie de joc!

| anonim_4396 a răspuns (pentru nyoentox2002):

Din experiență proprie îti pot spune că cere și experiență dar și studii.
De exemplu, am fost la un interviu de angajare la mine în oraș iar patronul m-a tratat la început cu ușoară desconsiderare căci credea că am terminat doar o școală profesională, datorită faptului că după clasa a 8a am fost repartizată la o școală de arte și meserii căci din cauza unei sutimi la media de absolvire nu am putut intra la liceu.
După școala profesională m-am înscris la liceu și am luat și bacalaureatul.
Când i-am arătat diploma patronului a rămas surprins și și-a schimbat impresia, zicând că dacă mă descurc, mă angajează chiar a doua zi.
Concluzie: angajatorul "se uită" diferit la tine dacă te prezinți cu diploma de BAC în CV.winking

| nyoentox2002 explică (pentru anonim_4396):

Eu am avut bulan si am intrat la liceu pe locurile rămase, ca am ramas corigent si nu am mai dat examenul! Prima dată am vrut la profesională la Ospătar-Bucătar!

| aneliram a răspuns:

Te lasa cun vrei cu parul la postliceala

| Peachdelight a răspuns:

La școala postliceala AMG ai nevoie de bac. Te poți înscrie dar doar un an poți face cursuri pe urma ești obligat sa duci diploma de bacalaureat. Deci pune mana și învață sa iei bacul ca trebuie sa scoți o medie amărâtă de 6!

| nyoentox2002 explică (pentru Peachdelight):

Bacul mi se pare imposibil pentru mine, mai ales Matematica, cu Matematica nu m-am impacat cu Matematica și nici nu o să mă impac? de abia iau o medie amărâtă de 5 ca să trec clasa!
Corigent in generala numai la mate am ramas:Clasa a5a,a6a si a 8a!
La postliceală a zis că primeste si cu si fără bac!

| Peachdelight a răspuns (pentru nyoentox2002):

Da ți se pare imposibil, alții nu au cele doua picioare și au alergat la maratoane da tu nu poți sa îți pui un pic mintea la contribuție, astea sunt doar scuze! Nu știu ce postliceala vrei sa faci tu sau ce ai găsit sau cum e acolo eu îți spun de la sursa. Nu o sa ai niciodată un job bun in România daca nu ai diploma de bacalaureat. Ai făcut 12 ani de școala pentru mine e ceva imposibil de priceput cum in 12 ani oricât de... "neîndemânatic" ai fi cu școala sa nu poți sa scoți o medie de 6 dar na, tu știi.

| nyoentox2002 explică (pentru Peachdelight):

Uita-te la acest videoclip si o sa te convingi!
https://youtu.be/gK7KHNl8xl4

Iti recomand videoclipurile lui!

| Peachdelight a răspuns (pentru nyoentox2002):

Eu nu am nevoie sa ma conving de nimic. E viața ta ți-o trăiești cum vrei. Eu ți-am dat niște sfaturi, pentru ca o sa vina o vreme când îți vei da seama de anumite lucruri și când vei privi in spate la ce realizari ai, o sa spui" as fi putut face mai multe". Îți doresc succes in calea vieții tale! Salut

| Anothergirl22 a răspuns:

Te-ai gândit să faci un curs de infirmier și să lucrezi într-un spital? Acolo nu cred că ai nevoie de bac. Dar ar fi mult mai bine sa tragi putin la mate, mai ai un an, numic nu e imposibil happy chiar poți să reușești, daca îți dorești cu adevărat. Daca esti la profil tehnologic, oricum nu e atât de greu la mate. Putina muncă trebuie. Faci exerciții și înveți formulele. Mult succes happy

| Peachdelight a răspuns (pentru Anothergirl22):

Poate sa facă curs de infirmier. In spitale peste tot se dau concursuri! Scris și interviu. Unde sa ajungă in spital daca el nu le are cu învățatul? Plus ca la angajare, când bagă dosarul ii trebuie diploma de bac. Poate pe vremea lui ceauseascu nu îți trebuia dar in vremurile de acum bacul e un must have. E totuși examenul " maturității " și bineinteles odată ce-l ai, ti se deschid mai multe uși, aici jn țara. Cred ca și aia ce lucrează la salubritate au nevoie de bac.