| bvampeires a întrebat:

Salutare, eu la scoala nu am invatat despre DESCIREREA ARTISTICA, si trebuie sa ma pregatesc pentru testele nationale, am o culegere cu teste in care mi se cere sa argumentez ca poezia Brotacul de Ion Pillat este o descriere artistica in versuri. Nu stiu cum se face si as vrea sa-mi spuneti care sunt trasaturile descrierii artistice.
FUNDA!

Răspuns Câştigător
| sorea a răspuns:

Trasaturile descrierii artistice
Folosirea imaginilor artistice
Prezenta figurilor de stil
Folosirea cuvintelor cu sens figurat
Simbolismul accentuat
Trebuie sa comentezi in astfel de compuneri. Dintr o figura de stil sa scoti o idee intreaga...

4 răspunsuri:
| sophie12helen a răspuns:

Buna.Asa ceva mi s-a intamplat si mie.Inainte de teza noi nu am invatat felurile de rime, asa ca doamna profesoara nu ne-a dat la teza asa ceva.Asta este un exemplu.Nu iti face griji.Sunt sigura ca nu iti va da la un test ceva ce nu ai invatat.winking

| bvampeires explică (pentru sophie12helen):

TESTE NATIONALE, sunt testele care se dau la sfarsit de clasa a opta si valoreaza 50 % din media finala cu ajutorul careia ma voi duce la un anumit liceu. Acele teste nu sunt facute de profesorii nostri, ci de ministerul de invatamant, care ne baga ca subiecte ce ar trebui sa faca profesorii in programa. NU toti o respecta. A sta e materie de clasa a 6, iar eu nu o am si am nevoie acum intr-a opta

| sophie12helen a răspuns (pentru bvampeires):

Pfff sad Atunci, in prima zi de scoala spune-i profesoarei tale sa recapitulati pentru aceste teste:*

| MicutzaRuxi a răspuns:

Cum Doamne fereste n-ati invatat despre descrierea artistica?! Si eu sunt clasa a 8-a. Este inadmisibil asa ceva!
Poti demonstra ca o o opera este o descriere artistca, legandu-te de trasaturile genului liric. Precizeaza existenta fiugurilor de stil, al imaginilor artistice, de faptul ca in opera exista descrierea.