| Aurate a întrebat:

Scoala e un mijloc prin care elevii sunt educati pentru a avea o opinie proprie? Asta ar trebui sa faca scoala?

6 răspunsuri:
| anad a răspuns:

Printre multe altele da, si asta face scoala. Il ajuta si il incurajeaza sa-si formeze si sa-si exprime opiniile personale.

| valentingb a răspuns:

Nu. Scoala este un mijloc de educare a copiilor. Nu se specifica in ce sens.
La noi, desi asta se palavrageste la nivel inalt, situatia sta de fapt asa : ai alta opinie decat profesorul, ai 3 in catalog, in 85% din cazuri. Abia la facultate esti incurajat sa ai o opinie proprie, dar nici acolo mereu.
Uite exemplu: BAC limba romana, argumentati o opinie. Eu nu am fost de acord cu opinia autorului, am dreptul sa fiu pro sau contra, cata vreme aduc argumente, nu? Am scris asta, si am luat 5. Am depus contestatie, profesori mai deschisi la minte au verificat, si am luat 7, 50.

| Aurate explică (pentru valentingb):

La asta ma gandeam si eu. De fiecare data cand mi-am spus opinia pro sau contra am fost certata de profesori. Multumesc pentru raspusuri!

| CarlaElena a răspuns:

Din punctul meu de vedere, da. Scoala chiar ar trebui sa incurajeze tinerii sa aiba opinii propii si sa si-le exprime liber. Dar, din pacate, nu este asa in toate cazurile. Probabil e doar efectul micilor urme lasate de comunism. Dar astea vor disparea cu timpul.

| Aurate explică (pentru CarlaElena):

Multumesc frumos, eram putin nedumerita din cauza faptului ca de fiecare data cand mi-am spus opinia despre un lucru( de la modul de aranjare al clasei pana la modul de invatare) am avut parte doar de mustrari din partea profesorilor, desi aceste pareri erau adresate in mod pasnic, intr-un mod frumos de a spune lucrurile, si totusi...

| Pufoseniiee a răspuns:

Eu cred ca da, asta trebuie sa faca scoala. dar si prin scoala elevii sunt mai educati! Funda?