| agdjspaf a întrebat:

Salutare, tatal meu a avut o operatie la spital, la un brat, problema e ca azi trebuia sa fie externat, dar o asistenta i-a dat paracetamol(injectie) chiar daca acesta este alergic. - au aparut niste bube rosii, un nod in gat si alte cateva simptome, sunt destul de speriat si vreau sa intreb daca mai pot aparea si alte probleme?
Multumesc mult!

Răspuns Câştigător
| ioana748 a răspuns:

Daca ai in casa un antihistaminic gen Claritine sau altceva.
Salvarea trebuie chemata... poate face soc anafilactic.

| agdjspaf explică (pentru ioana748):

Nu este acasa, l-au tinut la spital pentru investigatii suplimentare, la ATI, voiam sa intreb daca exista alte complicatii pe care le poate face.

| ioana748 a răspuns (pentru agdjspaf):

Da,dar daca sunt doctori acolo si stiu ca este in criza alergica vor administra de urgenta un tratament specific si va fi bine.

| agdjspaf explică (pentru ioana748):

Am inteles, multumesc mult

| ioana748 a răspuns (pentru agdjspaf):

Cu drag, sanatate ❤️

6 răspunsuri:
| ValentinMihai78 a răspuns:

Dacă în fișa medicală de la spital nu sunt trecute de la internare alergiile pacientului i se va administra tratamentul standard al bolii.
Deci, asistenta medicală nu a greșit cu nimic, ea doar a executat ordinele medicului curant al tatălui dumneavoastră.
Dumneavoastră de la internare trebuia să insistați să fie trecute alergiile la anumite medicamente.

| CristinaAncaPopescu a răspuns:

Nu ma pot pronunta