| SoleX a întrebat:

Am o problema foarte mare de concentrare,anul asta am BAC u si nu ma pot concentra cand ma pun sa invat,am nevoie mare de ajutor,va roc sa tratati problema cu seriozitate, fara glume de prost gust!

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Primul pas e sa lasi calculatorul

| comyne a răspuns (pentru suntserios):

Eu ca sa invat bine si repede, invat dimineata, ma trezesc si ma apuc sa invat deoarece am ore dupa-amiaza, iar la ore ii zic profesorului lectia pe derost si iau 10 cred ca ar trebui sa inveti pentru BAC imediat ce te trezesti

| suntserios a răspuns (pentru comyne):

Tu tocesti, a doua zi nu mai stii nimic din ce ai zis pe derost.

| SoleX explică (pentru suntserios):

Il inchid de fiecare data cand ma apuc sa invat, dar parca orice alt lucru imi distrage atentia, lecitina sau memoplusul functioneaza?

| comyne a răspuns (pentru suntserios):

Nu neaparat .....am invatat la istorie acum doua luni si inca imi amintesc! Depinde de memoria fiecaruia!

| LeontinAndrei a răspuns:

Ok. Parerea mea este sa abordezi problema altfel. Ce vrei tu sa faci in viata? Care este cel mai arzator vis al tau legat de partea profesionala (in ce domeniu vrei cu adevarat sa muncesti)? Gandeste-te la asta foarte bine si scrie-ti pe o foaie A4 acest vis. Pentru a putea sa ajungi acolo gandeste-te ca trebuie sa iei bacul si adu-ti aminte de asta de fiecare data cand incepi sa inveti.

Problema ta este lipsa de motivatie, nu neatentia. Spor.winking

| SoleX explică (pentru LeontinAndrei):

Mersi,dar cand ma pun sa invat, parca orice alt lucru imi distrage atentia.

| LeontinAndrei a răspuns (pentru SoleX):

Stiu ca am fost in aceeasi situatie cand am dat bacul. Trebuie sa iti gasesti acel motiv care sa te faca sa vrei cu adevarat sa studiezi, motiv pentru care ti-am propus acel "exercitiu".

| Roslie a răspuns:

Atata timp cat o sa ai telefonul, calculatorul langa tine nu o sa ai cum sa inveti, incearca sa inchizi calculatorul sau sa iti pui o muzica, eu una in perioada liceului invatam cu muzica instrumentala. Ca sa nu iei lecitina, mananca stafide...