| Nirvanaaa a întrebat:

Salutare TPU!
Aveți idee care este treaba cu creditele la facultate? Unele materii am văzut ca au mai multe credite, altele mai putine. Știu ca sunt necesare ca sa promovezi anul, dar conteaza la medie? La facultatea mea, se recalculează bugetul și taxa in funcție de medie, așa ca dacă au vreo importanța la nota ar cam conta pentru mine happy. Mulțumesc anticipat!

9 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Da, creditele si notele la materii se folosesc pentru medie

| Frank51 a răspuns:

Nu ajută la medie. Creditele te ajută să promovezi anul.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Eu nu stiu sa se foloseasca la medie, doar pentru a trece anul.
Singurul lucru pe care il stiam, legat de note, ar fi ca daca nu se promoveaza materia, pentru medie... se calculeaza cu nota 4 (parca). Si implicit, daca o materie nu are numarul de credite luat, atunci se calculeaza cu 4 (si probabil nu se mai ia in calcul la bursa.

Daca la tine se calculeaza media, atunci nu ar trebui sa conteze creditele. Ori ca iei 5 sau 6, ori ca iei 10, tot numarul ala de credite o sa il aiba cursul/labul sau seminarul.

Edit: Aparent vad pe internet mai multe calcule care implica si calculul creditelor, insa... eu nu stiam ca la mine sa fi fost asa. In acest caz (adica al tau), probabil doar in metodologia facultatii tale ai putea sa gasesti raspunsul.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Frank51):

Ba ajuta la medie. Ca e o medie ponderata pe baza notelor si creditelor

| Nirvanaaa explică:

Am căutat și la ei pe site și acolo sunt și niște calificative la secțiunea de credite. M-au băgat in ceața total. laughing

| Frank51 a răspuns (pentru suntserios):

Atunci este un calcul specific, cu un algoritm.

| Endita4689 a răspuns:

Creditele ajută la calculul mediei.
Dacă tu vei promova toate examenele, dar la fiecare examen vei lua nota 5, nu poți promova semestrul. Trebuie să ai măcar nota 6 la fiecare examen, pentru ca înmulțit cu creditul să îți dea media 6. Sau să ai la anumite examene 5, dar la altele 7 sau 8, ca să promovezi.

| bookofknowledge a răspuns:

Se calculeaza ponderat dupa numarul de credite:daca are mai multe credite se va inmulti la mai mult si se va imparti la total, pe deasupra daca ai un anumit numar de credite picate poti repeta anul, poti trece anul si cu materii picate dar vei trece direct la taxa si ele vor ramane pe urmatorul an, si daca esti la medicina in anul 3 trebuie sa te asiguri ca nu mai ai credite picate(in anul 3 spre 4 cine nu arecreditele ramane pe an, chair daca ai repetat doar o materie, problema este ca la facultate un examen luat e o materie luata, ceea ce inseamna: cine repeta anul pentru o singura materie:va avea doar acea materie in anul urmator sad.

| Noctis007 a răspuns:

Buna, la ce facultate esti?