| anonim_4396 a întrebat:

Cum se calculează punctajul obținut într-un an universitar? (nici eu nu știu exact cum să mă exprim).

Am depus un dosar pentru bursă la facultate și deși media mea era mai mare decât a altor colegi eu nu am reușit să beneficiez.

Țin să precizez:
- sunt anul 2 și am depus dosar pentru bursa pe sem. I.
- pe sem. I din anul I de facultate nu am primit bursa de merit din cauza mediei de la bac.
- pe al II-lea sem. din anul I am beneficiat de bursă deoarece am avut o medie bună și un așa zis,, punctaj,, care nu știu cum se calculează.
- pe sem. II din anul I am dat o mărire de notă.

Teoretic, dacă sem. I din anul I nu se pune în calcul, nu ar fi normal ca și pe primul semestru din anul 2 să beneficiez de bursă? Având în vedere că media mea aritmetică este cu mult mai mare decât a celorlalți colegi?

Eu aș dori în principal să aflu cum se calculează acel așa zis,, punctaj,,. Știu sigur că nu se referă la numărul de credite.

Răspuns Câştigător
| WhiteLife a răspuns:

Trebuie neaparat sa intrebi la secretariat, sau pe indrumatorul de an, pentru ca nu este aceeasi regula peste tot. Uita-te pe site-ul facultatii sa vezi daca s-a publicat metodologia de acordare a burselor de merit si care sunt criteriile. S-ar putea sa se ia in calcul si un mic procent din media de pe semestrul trecut (mai ales daca sunt persoane la egalitate), sau poate activitatile de cercetare sau voluntariat.

1 răspuns:
| Catrice a răspuns:

Dacă n-ai acumulat creditele necesare fiecărui curs, poți avea și 10 pe linie.