| goanta9595 a întrebat:

Dau funda!
Am trecut clasa a9a si am o mica problema.Cum as putea sa-mi conving parintii sa nu vina cu mine in prima zi de scoala? Sunt cateva fete frumoase si nu as vrea sa ma fac de ras...am 15 ani, nu mai am 6 ani sa stau dupa fusta mamei mele,insa aceasta insista sa mearga sa cunoasca dirigintele, etc.Ce sfaturi aveti? Mersi anticipat!

12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu cred ca-i cazul sa-ti faci probleme, ca si fetele alea vor veni cu parintii, in prima zi de scoala.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

S-ar putea ca prima zi de școală să nu fie cu festivitate la care vin părinții, din cauză de covid.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Stai linistit, presimt ca prima zi de scoala o sa aiba loc in spatiul virtual...

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Nu e mare chestie. Doar iti cunoaste dirigintele si atat, nu vine cu tine in clasa sa iti cunoasca colegii. happy Poate si fetele respective vin insotite. La asta te-ai gandit?

| Furnicuta000 a răspuns:

Mama ta vrea sa vina ca ss se bucure si ea de prima zi de liceu, sa retraiasca experienta asta, odata in viata ti se intampla asta. Nu ii lua mamei tale aceasta bucurie. Nu vine sa te faca de ras, vine sa fie alaturi de tine. O sa vezi ca vor fi multi parinti acolo. Si sa fim seriosi, in prima zi abia va orientati in spatiu, nu veti avea timp sa va faceti ochi dulci cu colegii

| laSoledad a răspuns:

Esti abia la inceputul liceului. O sa ai timp toata perioada liceului sa agati fete. In prima zi de liceu multi parinti o sa fie prezenti pentru a se acomoda cu liceul si cu dirigintii. Asa ca nu strica prima zi de liceu pentru parintii tai, este o zi unica si este bucuria lor.

| RKBlue a răspuns (pentru laSoledad):

Sunt de acord cu ce ai scris, in afara de:"Asa ca nu strica prima zi de liceu pentru parintii tai, este o zi unica si este bucuria lor."
Nu e si prima lui zi de liceu? Nu e o zi unica si pentru el?
Parintii nu sunt in numar mare prezenti, de obicei.

| laSoledad a răspuns (pentru RKBlue):

De obicei, in prima zi de liceu, parintii merg la festivitate. El vrea sa nu il deranjeze parintii in a dadea bine in fata fetelor. Are tot timpul din lume pentru asta. Este de prost gust sa-ti blochezi parintii in a participa la o festivitate, doar pentru ca ai tu astfel de planuri. Vorbesc la general, nu de tine. Este dreptul lor sa participe daca asta isi doresc.

| Algo098 a răspuns:

Nu stiu care e obiceiul, dar cred ca e ok sa vina si parintii. Fetele nu sunt asa de reduse sa nu inteleaga ca in prima zi pot veni si parintii happy Nu va fi nici o problema, chiar daca vin si parintii la scoala. E mai rau de cineva la care nu are cine sa vina...

| RKBlue a răspuns:

Poate e din cauza ca locuiesc intr-un oras mai mic(nu foarte mic, dar totusi) si oamenii se cam cunosc intre ei(nu mereu, dar adesea), insa nu am vazut sa prea vina parinti la inceput de an, decat in clasele primare.Can am inceput a9a, nici parintii celor de pe sate nu au venit in clasa sau ceva.
Poti incerca sa ii convingi ca nu va merge niciun parinte, ca merg doar elevii si ca parintii vor cunoaste dirigintele la prima sedinta cu parintii.
Daca nu ii convingi, nu cred ca o sa bage cineva in seama neaparat decat daca vor sta aproape de tine.
Atunci macar incearca sa stai cu colegii, nu langa ei.
Tine minte ca cei mai multi oameni nu te judeca pe cat te judeci tu.Sunt prea ocupati sa se judece pe ei insisi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum ar fi daca ar face asa toti parintii in prima zi de liceu? Nici nu ati mai avea loc in curtea liceului/clasa...
Spune-le parintilor tai ca daca vor cu atata ardoare sa cunoasca dirigintele, o sa aiba ocazia la sedinta cu parintii. Simplu.
Si daca nu inteleg, spune-le scurt si la obiect: nimeni nu mai vine cu parintii la liceu la varsta asta.

| Arna a răspuns:

De ce consideri că tu poți părea mai puțin interesant în fața acelor fete dacă vii împreună cu părinții tăi? Părinții vor dori întotdeauna să fie alături de copiii lor în momentele foarte importante ale vieții lor sau în întâmpinarea unei noi perioade a vieții, cum e cea a liceului, facultății, etc., deoarece pentru ei copiii sunt cei mai importanți, cei în care își investesc emoțiile, timpul, energia, resursele financiare, educația, etc. Este un moment important din viața ta, începutul unei perioade care reprezintă o parte a tinereții tale. Este normal să își dorească să fie cu tine în acest moment, pentru a vă bucura împreună. Vei vedea că sunt foarte mulți părinți la festivitatea de deschidere a anului școlar. Îngăduie-le fericirea de a fi cu tine într-o zi așa plină de semnificație. Părinții dau totul din ei pentru copii, cred că, în comparație cu tot ce fac părinții tăi pentru tine, este o cerință foarte modestă să îi lași să trăiască momentul alături de tine. Părinții tăi îți vor vrea mereu binele și vor fi mereu alături de tine, în timp ce oamenii după care alergi tu, și pentru care îți dorești să îți ignori părinții, te pot neglija când ai cea mai mare nevoie de ei. Părinții tăi vor doar să fie mândri de tine și să sărbătorească reușita ta. Plus, este normal ca părinții tăi să cunoască dirigintele, deoarece ești minor și dacă se întâmplă ceva cu tine înafara școlii, dirigintele este anunțat, pentru a comunica familiei, deci relația dintre părinte și diriginte trebuie să fie una foarte bună. Fii sigur că vor fi mulți părinți prezenți, pentru a se bucura dar și pentru a cunoaște liceul și profesorii, pentru că așa e un părinte, simte nevoia să știe mereu că propriul copil este în siguranță unde și cu cine e. Părinții tăi merită această zi, după tot ce au făcut pentru tine, așa că e păcat să le strici ziua. Vei vedea cât de fericiți vor fi. Bucurați-vă împreună de reușita ta și de noua perioadă care va urma să înceapă în viața ta! Baftă!