| Anonimic a întrebat:

Salutare TPU! Puteți va rog sa îmi spuneți câte luni pe an se acorda bursa de merit?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Criteriilor generale de acordare a burselor elevilor din învăţământul preuniversitar, aprobate prin Ordinul ME nr.5.379/2022, citez:
"ART. 3
  Bursele se acordă în fiecare an şcolar, pe perioada cursurilor şcolare, inclusiv pe timpul pregătirii şi susţinerii evaluării naţionale de către absolvenţii clasei a VIII-a, a examenului naţional de bacalaureat, a examenului de certificare a calificării profesionale şi pe perioada pregătirii practice. Bursele nu se acordă pe perioada vacanţelor şcolare, cu excepţia cazurilor menţionate la art. 20. "
La art.20 sunt doar bursele de ajutor social.
Asa fiind bursa de merit se acorda numai pe perioada anului scolar, asa cum prevede articolul citat.

2 răspunsuri:
| vodami92 a răspuns:

Depinde poate sa varieze intre mult si putin!

| MotoBlitz a răspuns:

Pai, eu într-un an școlar complet am primit la sfârșit 900 lei, deci dacă un an școlar are 9 luni, asta înseamnă 100 lei pe lună, dar la mine la școală i-am primit pe toți la sfârșit. Zi frumoasă!