| anonim_4396 a întrebat:

Salutare TPU, sunt în clasa a7 şi azi am dat ultima teză. Sunt un tip foarte stresat, nu ştiu cu cine seamăn taicamiu maicamea nu erau stresaţi deloc...Eu mă gândesc şi acum la ce am făcut la teze...Nu ştiu cum sa numai fiu aşa stresat deloc...să fiu normal...că din clasa a numai 5 am început să plâng cam la orice test şi să mă stresez Dacă iau o nota mică? Mie foarte frică.....Mulţi veţi zice că nu e un capăt de ţară dacă iau o nota mică...dar pt mn este... Ajutati mă vă rog să numai fiu stresat...

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu am observat ca daca invatam foarte bine, eram mult mai putin stresata. Ceva-ceva in noaptea de dinainte, dar apoi cand vedeam subiectele si imi dadeam seama ca stiu perfect tot si nu am nici un dubiu, ma relaxam si scriam cu grija si fara probleme. Apoi nu mai eram stresata deloc, fiindca ma verificam in carte si vedeam ca nu am greseli sau am doar greseli extrem de mici si stiam ca voi lua cel putin 9. Asa ac am fost stresata doar la cateva teze la care nu am invatat suficient si, fiindca nu imi place stresul, am inceput sa invat foarte foarte bine la toate ca sa evit stresul

| AvalohAlyn a răspuns:

Poti sa iei un supliment natural pentru stres, sunt multe, la farmacie..Intrebi farmacistul sau medicul si iti da ceva pentru stres..de exemplu:MagneB6 sau StresClin..si mai sunt foarte multe tipuri de astfel de suplimente.
Dar te intreb si eu:Ce s-ar intampla daca iei o nota mica? Sa stii ca adevarul este ca nu este chiar niciun capat de tara daca iei o nota mica, se poate repara, peste ani o sa se uite..viata e mult mai grea si dificila si nu trebuie sa fii stresat si sa zici ca e un capat de tara o amarata de nota mai slaba.E opinia mea.
Succes.

| Oana92 a răspuns:

Poti incerca sa apelezi la psihologul scolii. Te-ar invata sa iti controlezi anxietatea, sa iti cresti stima de sine, sa ai incredere in tine si in general sa nu mai fi asa de tensionat intr-o situatie de examinare. Daca nu ai incredere in psihologul scolii apeleaza la un alt psiholog. Baftawinking

| Radu284 a răspuns:

De ce este un capat de tara? Cu ce iti schimba viata daca iei 5 in loc de 10?