| Pricope_Marius_1997 a întrebat:

Va rog frumos daca se poate sa imi faceti o lista cu diferentele de IQ adica procentul in puncte de la retard, ces, pana la nivel de geniu ofer funda celui care imi ofera cea mai detaliata lista cu diferentele de IQ.

5 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Daca erai la nivelul de geniu gaseai raspunsul singur in 5 secunde doar cautand pe google...

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru Bondarel99):

Bine Bondarel99 dar eu am crezut ca sunt persoane amabile care mi-ar putea da o clasificare a coeficientului de inteligenta sub forma unei liste detaliate, de aceea am pus intrebarea. Da, puteam sa caut si eu dar sunt atatea site-uri de nici nu sti dupa care sa te ei.

| Bondarel99 a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Cauta in engleza, asa gasesti foarte multe si surse sigure.

| IonutCG90 a răspuns:

~Salut. Hai că îți fac și eu:
1. IQ Semi retardat/retardat-70
2. IQ pe care-l au majoritatea între 70 și 105
3. IQ distnct/IQ bun între 105 și 120
4. IQ post universitar 120-150
5. IQ potențial geniu+150
~Vreau să închei prin a spune că pentru a fi geniu nu trebuie să ai IQ de +150, din acea elită ce a creeat lumea, adică acei 0, 01 la sută, mulți abia atingeau 120 ul sa zicem, însă se deosebeau printr-un echilibru, si o iluminare să-i spune așa. A fi geniu înseamă de exemplu să poți creea ceva pe care mai târziu zeci de mii, milioane sau poate chiar miliarde de oameni folosesc. Mulți fac prostia în zilele noastre& folosesc cuvântul "genial" augmentând importanța unor lucruri ce îi uimesc. Sper că ți-am fost totuși cât de cât de foloshappy!

| Jouliete a răspuns:

Uite o interpretare IQ:
- peste 140 : inteligentã deosebit de ridicatã
- între 130 si 140 : inteligentã foarte ridicatã
- între 110 si 130 :inteligentã ridicatã
- între 90 si 110 :inteligentã medie
- între 80 si 90: intligentã scazutã
- între 70 si 80: inteligentã foarte scazutã
- între 50 si 70 : debilitate mintalã
- între 25 si 50 : imbecilitate
- sub 25 : idiotie