| Norbert97 a întrebat:

Salutare tuturor! Am picat BAC-ul acum 2 ani cand am terminat liceul si as dori sa il dau din nou dar nu stiu ce sa fac, credeti ca as avea sanse sa il mai iau? Oricum prin toamna vreau sa il dau si am nevoie de maxim nota 6. Ideea e ca mai si muncesc inte timp si nu pot sa invat zilnic, ce ma sfatuiti? Profesoara mea la care merg pentru meditatii a zis ca timpul e cam scurt fiindca trebuie sa il dau din 2 materii si totul trebuie sa iau de la 0. Ca si sfat, nu vreau sa fac o facultate pentru ca nu e de mine, m-am gandit sa fac un curs in domeniul IT fiindca ma pasioneaza foarte mult

10 răspunsuri:
| Ineys a răspuns:

Si ce mai exact te pasioneaza din domeniul IT?

Daca te pasioneaza IT-ul si ai fost la real, din matematica informatica si romana singura problema pe care o vad e romana. Cum ai ramas la 2 materii?

| Norbert97 explică (pentru Ineys):

Salut. Mă pasionează să fac aplicații pentru Android. Am incercat si este destul de interesant, chiar imi place. Android software. Am de dat la romana + limba maternă bac-ul (maghiara). La istorie si geografie l-am luat fără probleme.

| Iote a răspuns:

Daca inveti, ai toate sansele din lume. Si iti trebuie MINIM 6, nu maxim. Nu cred ca muncesti 24/24 ca sa nu poti invata. Lasa distractiile, ca merita sa iei acest examen de maturitate.

| ziftode a răspuns:

Da odata in vara la o materie si odata in toamna la cealalta materie, sau la anul.

daca vrei sa faci un curs in IT iti recomand cursurile Cisco, au inclusiv Linux, insa atentie, ai scris IT, nu informatica sau programare (multi le confunda serios intre ele), idea din spatele respectivelor cursuri e ca sunt recunoscute national si international, chiar daca ai facut (SI TERMINAT) cursul (care are niste teste dupa fiecare lectie si la sfarsit), orice lucru facut la Cisco poate fi apoi verificat de oriunde! (nu trebuie neaparat sa primesti o diploma)

daca in schimb faci un curs de Linux care nu e de la Cisco, nu il recunoaste nimeni, stiu ca m-am dus la unul, si l-am si platit, iar la sfarsit l-am luat cu nota maxima, dupa care am constatat ca diploma e buna de pres la WC, si nu m-am dus dupa ea!

| Norbert97 explică (pentru ziftode):

Mai întâi ma apuc să învăț si voi vedea cum merg treburile. Totusi până în august sunt 7 luni eu zic ca ar merge. Mă pasionează domeniul Android developer, să fac aplicații pentru telefoane. Este interesant si chiar mă atrage dar am bac-ul care ma deranjează ca nu il am si vreau sa rezolv si chestia asta.

| ziftode a răspuns (pentru Norbert97):

Android developer inseamna programare, explict, in Java
ca sa faci bani din asa ceva trebuie sa fii destul de, decent programator, si crede-ma cand iti spun ca e la fel ca la sah, unora le place, invata, studiaza, citesc, carti de specialitate, joaca, si apoi vine un pusti de 11 ani si ii bate de le suna apa in cap

cu alte cuvinte e chestie de talent, il ai sau nu il ai, iar daca nu il ai programarea e un chin, MARE

insa, incearca, nu vreau sa te descurajez, iti spun numai ce ai in fata, iar cursuri de programare Android nu stiu, cel putin nu la o scoala, poti sa cauti, sau poti sa cauti pe google/Youtube, sunt o tona de lectii pentru programare Android, toate pe gratis

| Norbert97 explică (pentru ziftode):

Iti multumesc frumos. Voi vedea până la urmă ce o sa fac ca ține si de noroc dacă sunt in stare să învăț toate chestiile pentru programare sau nu. Loc de munca sper ca voi gasi in acest domeniu +nu stiu cât ar ține cursul acesta, Am auzit undeva ca ar fi maxim 1 an.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe ce profil ai fost? Daca ai fost pe real e usor, daca ai fost pe uman e greu din cauza istoriei.

| Norbert97 explică (pentru anonim_4396):

Pe uman am fost. Istoria si geografia l-am luat din prima

| gothicbat a răspuns:

Salut.
Da, ai șanse, focusează-te pe studii perioada asta, poți relua munca după.
Nu știu ce muncești, dar fără bac bănuiesc că e ceva sclavageală gen ospătar sau,, cu ziua".
Cu bacul luat ai mai multe șanse.
Multă baftă.