| xtreme23 a întrebat:

Salutare tuturor, după cum știți vine examenul de capacitate și parcă când mă gândesc ca dau examenul deja îmi este frica.Nu am emoții dar mă gândesc ca dacă îl pic.ce fac? Dacă nu stiu? Am învățat tot anul, media cls. 5-8 este de 9.03.As dori sa mă duc la mate - info deoarece îmi place acest domeniu... la romana mă descurc așa și așa la mate însă îmi este frica... Știu ca este doar un examen care treci intr-o noua etapa, dar contează foarte mult pentru mine. După voi, cei care urmati sa dati/ l-ati dat..cum vi s-a parut? Cam ce trebuie sa inveti cel mai bine la romana/mate? ( știu ca tot, dar cel mai bine). Mulțumesc mult!

Răspuns Câştigător
| Neo12 a răspuns:

Bună!
Eu am intrat acolo foarte relaxată..am stat calmă și am așteptat subiectele. Nu trebuie să-ți faci probleme sau să te panichezi. Daca vezi ca nu stii pe moment un subiect, nu-i nimic pentru ca e posibil ca pe parcurs sa-ti aduci aminte. Sa iesi printre ultimii pentru ca ala este timpul tau si trebuie sa-l pretuiesti.
La romana sa faci multe variante, sa stii genurile foarte bine, textul argumentativ..tot ce se invata in generala si la mate formule, teoreme, functii si tot.
Examenul este mult mai usor decat simularea, mie asa mi s-a intamplat acum 2 ani.
Sa nu te stresezi ca sunt camere de supravegheat..pentru au fost invizibile, pot sa zic.
Daca nu stii ceva, sa nu incerci sa copiezi ca e spre raul tau.

| Neo12 a răspuns (pentru Neo12):

Apropo, mult succes si sper sa realizezi ceea ce-ti doresti.

3 răspunsuri:
| KamaSutra a răspuns:

Hey,si eu urmeaza sa dau examenul, in primul rand bafta multahappy
Pai la romana trebuie sa stii foarte bine caracteristicile fiecarei specii in parte si sa stii sa le remarci intr-un text, gramatica si sintaxa de asemenea si apoi structura textului argumentativ(in opinia mea..in primul rand..in al doilea rand..in concluzie.)
La mate,trebuie sa stii tot,te inteleg so=i mie mi-e tare frica acolo,dar e imposibil daca ai lucrat si ai invatat sa nu facihappy
Nu trebuie sa ai emotii,fi sigur/a pe ceea ce stii. Eu cred ca va fi mai usor decat la simulare,asa a fost cam tot timpul, am lucrat acum cateva zile varianta care s-a dat la sesiunea pentru olimpici, da-mi voie sa-ti spun ca a fost foarte foarte simpla, pentru mine care n-am nicio treaba cu matematica, asa ca n-ai de ce sa-ti griji
Baftawinking

| Elenarosu99 a răspuns:

Hei! Nu ai cum sa inveti ceva anume pentru examenul asta pentru ca niciodata nu o sa stii ce urmeaza sa iti pice... La romana trebuie sa fii stapan pe notiunile de gramatica si sa poti sa iti exprimi opinia cu privire la diferite subiecte(aici nu ma pricep eu deloc) laughing, iar la matematica trebuie sa stii totul... Pentru ca in matematica totul se leaga, trebuie sa inveti toate formulele, teoreme, moduri se rezolvare ..Cred ca cel mai mult te-ar ajuta sa rezolvi variante propuse de examen de prin culegeri speciale...
Eu sunt a 9a, dar intr-a 8 a am lucrat la greu variante din acelea... Si cel mai important nu trebuie sa le lucrezi doar ca sa pierzi timpul ci sa reti ceva din tot ce ai rezolvat... Nu trebuie sa ai emotii pentru ca daca iti doresti sa ajungi undeva vei ajunge happy
Bafta multa!