| crss21 a întrebat:

Salutare!

Vin cu vehiculata problema legata de "facultatea de viitor".
Sunt clasa a XII-a, profil filologie (regret nespus de mult ziua in care am ales profilul). Mai sunt 3 luni pana se da startul la inscrieri si eu sunt intr-o ceata profunda in ceea ce priveste facultatea ce-o sa urmez. Imi place istoria la nebunie, dar satisfactia intelectuala nu este de ajuns in ziua de azi, pentru drept nu am nici cea mai mica sansa (am facut doar 1 an de economie si nu s-a lipit nimic de mine, iar gramatica limbii romane nu am mai facut dintr-a VIII-a). As opta pentru o facultate din cadrul SNSPA, dar nu am informatii legate de ea (am incercat sa sun acolo, dar domnisoarele de la secretariat sunt foarte. ocupate, sa spunem).
Ce ma puteti sfatui sa fac? Ce alte variante as avea?

1 răspuns:
| Dana211 a răspuns:

In primul rand nu ai de ce sa regreti ca ai ales filologia pentru ca ai numai avantaje : note mari si un bac foarte usor in comparatie cu cei de la mate-info de exemplu. Cat despre facultatea poti da la drept si poti intra daca te pui sa inveti calumea. Nu tine de ce faci la scoala admiterea la o facultate ci de cat de mult iti doresti tu sa intri undeva. Am prietene care de la filologie au dat la medicina si au intrat. Deci se poate daca vrei. Iar variante sunt multe dar depinde mult de ce vrei sa faci si cat esti dispusa sa inveti pentru admitere mai ales ca nu mai ai prea mult timp.