| Erin28 a întrebat:

Salutare!
Voi la ce facultate ați ales să mergeți și de ce? Este ciudat, știu, dar e inca nu știu la ce facultate sa dau, deși bacul e foarte aproape.

15 răspunsuri:
| RxTx a răspuns:

Da la orice facultate de la care poți învață o meserie
Orice meserie!
Meseria brățară de aur!

| cehos69 a răspuns (pentru RxTx):

Mare dreptate ai frate, directorul nostru de productie a reusit sa aduca aproape toate proiectele grupului la nivel global in Romania.
Practic fabrica din Romania si atelierul in care lucrez format din 8 oameni si 1 coordonator am reusit sa le luam fata marilor tari unde are compania fabrici
Italia, Franta, Anglia, Belgia, Germania, Elvetia si nu in ultimul rand Suedia, Slovacia si Cehia.
Care aia au salarii mult mai mari decat avem noi si tehnologie mult mai avansata decat avem noi, mai ales ca avem niste harburi de strunguri si prese, foarte putine noi.
Asta subliniez, un director bun stie sa iti motiveze oamenii, sa aduca proiecte si sa iti faca profit.
Mai ales ca 90% din fabrica bea orice in afara de apa am reusit sa atingem un target de productie de 78% si cu un cost al non-calitatii de 23.580 lei pe anul trecut. Daca se reusea sa faca 3 schimburi sa mearga masinariile la flux continuu iti garantez ca Romania lua fata multor companii de prestigiu pe asa ceva, pentru ca avem meseriasi din pacate prea putini.
Bine ca si noi ne caprim cu oamenii pe care ii avem, e lipsa de personal serioasa si lucram cu material ruginit si alte defecte care ne pot pune viata in pericol, dar riscul meseriei, cine iubeste ce face o face cu drag.

| Erin28 explică (pentru RxTx):

Exemplu? Nu cred că Politehnica se potrivește. Termin un profil umanist.

| RxTx a răspuns (pentru Erin28):

Eu am montat 4 camere azi si 3 uși cu control acces si pontaj + un bideo interfon

Dupa ce si-a luat vânzătorului unul altul partea lor + impozitele mie mi-au dat pentru toata aceasta muncă 200 euro pe care ii am de de dat la lăutar
Sponsorizez artiștii!

Puteai fi tu in locul meu
Dar eu respect si sponsorizez artiștii le cumpăr tablourile,
Facem grătare împreună si ei ma distrează
Fiecare om cu darurile lui

| Frank51 a răspuns:

Mergi unde te atrage pasiunea sau curiozitatea. Gândește-te că în acel domeniu vei lucra si vei socializa toată viața, trebuie să-ți placă și să o faci cu entuziasm.

Eu am ales tactic o facultate slabă pentru că aveam medie mică și nu puteam intra unde voiam. Am avut doar avantaje, am trecut cu brio peste toate examenele cu note mari, si la licență voi obține minim nota 9.5.

Asta mă va ajuta să dau la un master în Web development unde să intru la buget, și apoi să stau liniștit și să lucrez remote.

Pe viitor mă gandeam să îmi dau doctoratul în domeniul energii regenerabile(altă pasiune de-a mea), si să predau happy

| Erin28 explică (pentru Frank51):

Este super că știi ce vrei. Dar eu nu știu ce vreau. Adică, pur și simplu mă simt toate desprinsă de lume. Nu îmi place nici un omenii și parcă văd că până la urmă ajung sa nu mai fac nicio facultate și să îmi iau un loc de muncă și gata. Sunt de părere că, orice ai muncit, atâta timp cât ești cinstit cu tine și cu cei din jur, cat te respecți pe tine și pe ceilalți, cat nu încerci să înșeli și să minți, nu contează ce faci. Important e a îți dai silința. Dar da, e important și să ai un salariu decent.

| Frank51 a răspuns (pentru Erin28):

Facultatea o faci nu doar pentru a avea un job mai bun, respectat și mai bine plătit, ci și pentru că este o etapă din viață care te formează ca om. Nu spun că toată lumea trebuie să faca, ci doar că dacă există posibilitatea este foarte recomandat.

Nici eu n-am știut ce să fac, de asta am stat 3 ani pe tușă lucrând în Germania, într-adevăr am făcut mulți bani, dar nu am avut nicio satisfacție. M-am întors și vreau să am o carieră, pentru că mă dezvolt pe mine ca persoană.

În Romania dacă îți alegi tactic așa ca mine cursul studiilor nu va trebui să plătești nici macar un leu, eu zic că este un avantaj foarte mate posibilitatea asta, pe când in alte țări copii vor să facă facultate dar nu-și permit.

| Erin28 explică (pentru Frank51):

Stiu. Numai că nu prea sunt buna la ceva. Adică, mi se pare minunat când tinerii știu ce vor, au înclinații, sau se sting atrași de un domeniu anume.

| Frank51 a răspuns (pentru Erin28):

Nu e problemă, sunt mulți în situația ta. Alege o facultate într-un domeniu pe care îl consideri interesant și cu care te vezi lucrând in viitor. Este o vorbă, pofta vine mâncând, e valabil la orice chestie. Îți zic sigur că vei regreta mai târziu dacă nu faci, dar atunci nu vei mai avea timp din cauza jobului, căsniciei, copiilor.

| Lioana a răspuns:

Facultatea o alegi in functie de visurile tale. Daca nu ai visuri, nu fa o facultate.

| Erin28 explică (pentru Lioana):

Nu am. Adică, nu știu ce vreau. Pentru că mi se pare foarte greu să îți alegi un traseu profesional in ziua de azi.

| Nirvanaaa a răspuns:

Cum ai și zis se apropie bacul deci vine vremea sa te decizi, pentru ca in curând vor începe înscrierile.
Eu am ales sa merg la Facultatea de Medicina din dorința de a fi medic. In clasa a șaptea am descoperit anatomia și mi-am dat seama ca îmi place cu adevarat și asta as vrea sa invat. Mereu îmi puneam întrebări despre cum funcționează corpul uman și începusem de mică sa citesc despre patologii (boli, cum le ziceam atunci).
Mi-am dorit o meserie in care sa invat continuu, sa nu stau la un birou, sa interacționez cu oamenii, sa fac asocieri logice. De asta am ales medicina.
Caută-ți vocația, sunt sigura ca deja stii cam ce ai vrea sa ajungi și unde ai dori sa studiezi măcar așa in mare.

Mult succes la Bacalaureat!

| Erin28 explică (pentru Nirvanaaa):

Și eu voiam la medicina, era că un vis pentru mine, din cauză că am avut o profesoara care te făcea să îndrăgești anatomia, in general, numai că anul acesta am avut două decese în familie și nu am mai vrut să mă stresez și mai mult decât eram deja. Cine știe, poate mă decid în favoarea unei cariere in domeniul medicala. Asta ar însemna să stau un an acasă.

| Nirvanaaa a răspuns (pentru Erin28):

Nici eu nu am intrat din prima. Am lucrat și am invatat in paralel. Nici nu simți când se duce un an. Nu regret ca am așteptat. Și sunt destui care au fost in situația asta. Cam aproape un sfert din seria mea a intrat din a doua încercare pentru ca e un concurs dificil.
Caută o facultate care îți place, pentru ca dacă nu îți va placea risti sa o abandonezi pe la jumătate și ai pierde destul de mult timp aiurea. Numai bine!

| Erin28 explică (pentru Nirvanaaa):

Mulțumesc!