| ZigglyZee7 a întrebat:

Vroiam sa va intreb ce stiti despre religia catolica... orice mi-ar fi ft util ..multumesc anticipat ^________^

Răspuns Câştigător
| Bianca1864 a răspuns:

Pai postul la catolici e mai,, simplu,,. trebuie sa nu mananci carne, dar ai voie lactate, etc. obiceiuri de paste? pai mare diferenta nu e.tot cu oua rosii, pasca.singurul lucru care e mai diferit e ca pe parcursul postului la fiecare liturghie se face,, Calea Sfintei Cruci,, care este menita se ne aminteasca despre chinurile prin care a trecut Isus inainte sa fie rastignit. o alta diferenta este ca la Pastele cade cu o saptamana inaintea fata de Pastele Ortodox. exista o data la 4 ani an bisect cand e in aceeasi zi. a fost o chestie ciudata ultimii 2 ani pentru ca au fost 2 ani bisecti unul dupa altul. sper ca te-am ajutat. funda?

10 răspunsuri:
| Bianca1864 a răspuns:

Pai eu sunt catolica si mari diferente fata de religia ortodoxa nu sunt.nu stiu ce sa iti zic asa mai important pentru ca baza este aceeasi. poti adauga cateva intrebari la care sa iti rasp? pentru ca nu stiu ce vrei sa afli

| ZigglyZee7 explică (pentru Bianca1864):

Absolut tot. mai ales ce tine de post si obiceiuri de Pasti

| ZigglyZee7 explică (pentru Bianca1864):

Multumesc mult ^____^ ....mai am o intrebare daca nu te superi big grin... E vreo problema daca vreau sa ma fac catolica desi parintii sunt ortodocsi?(17 ani )

| Bianca1864 a răspuns (pentru ZigglyZee7):

Nu.la mine mama e catolica iar tatal ortodox.nu este nici o problema dar pana nu implinesti 18 ai tai trebuie sa fie de acord.si eu am o intrebare daca nu te superi, de ce vrei sa faci asta? ce te-a determinat? asa de curiozitate

| ZigglyZee7 explică (pentru Bianca1864):

Nu, nu e din curiozitate big grin Doar am vizitat o biserica catolica si mi-a placut foarte mult ...As putea gasi 101 diferente fata de biserica ortodoxa. Atmosfera atit de calda, oameni primitori, slujba interesanta, Muzica care intr-adevar te inalta, aspectul interior impresionant m-au facut ca in sfirsit sa merg la biserica din placere nu doar pentru ca se cuvine ^___^

| Bianca1864 a răspuns (pentru ZigglyZee7):

Oau! ma bucur ca ti-a placut.si eu ma bucur ca merg la biserica desi mi-a placut si biserica ortodoxa.chiar am studiat-o putin.merg in fiecare duminica si ma bucur, si mai ales slujba e de o ora. daca tot iti plc muzica asta du-te la corul bisericii.de acolo eu am luat lectii de pian pe nimic. daca ai sa vrei sa mai aflii cv ia-ti o Biblie mai mica,,, Mica Biblie,, si ai sa aflii mai tot ce vrei din 50 pag. sper sa te bucuri de alegerea facuta.iti trimit un mesaj cu id-ul meu daca vrei sa ma bagi in lista ta.pa

| ZigglyZee7 explică (pentru Bianca1864):

Multumesc frumos pentru sfaturi ^_____^ (de asta si ziceam ca oamenii catolici sunt mai buni big grin ) apreciez enorm happy

| Bianca1864 a răspuns (pentru ZigglyZee7):

Ms.nu pot sa iti trimit mesaj pentru ca nu sunt senior. dar iti dau id-ul meu aici.bianca.dracosica_64.asta e. sper ca ai chef de socializat.ms pentru funda. pupici!

| ZigglyZee7 explică (pentru Bianca1864):

Hey dar id la ce, mess /skype"? big grinDD

| Bianca1864 a răspuns (pentru ZigglyZee7):

Scuze ca nu ti-am raspuns mai devreme dar nu am avut net ultimele zile.id de la mess.mesaj nu pot trimite dar daca imi zici la ce ora putem vorbi pe mess

| Bianca1864 a răspuns (pentru ZigglyZee7):

Pai postul la catolici e mai,, simplu,,. trebuie sa nu mananci carne, dar ai voie lactate, etc. obiceiuri de paste? pai mare diferenta nu e.tot cu oua rosii, pasca.singurul lucru care e mai diferit e ca pe parcursul postului la fiecare liturghie se face,, Calea Sfintei Cruci,, care este menita se ne aminteasca despre chinurile prin care a trecut Isus inainte sa fie rastignit. o alta diferenta este ca la Pastele cade cu o saptamana inaintea fata de Pastele Ortodox. exista o data la 4 ani an bisect cand e in aceeasi zi. a fost o chestie ciudata ultimii 2 ani pentru ca au fost 2 ani bisecti unul dupa altul. sper ca te-am ajutat. funda?