| EstiApreciatDacaEstiDiferit a întrebat:

Saptamana asta se dau niste simulari de clasa a 8-a in judetul meu. Eu incerc sa o iau usor, nu e bine sa ma chinui prea tare la ce e mai important, altfel stric totul.
Sunt obisnuita cu faptul ca ce se invata la scoala ramane in cultura mea generala. Asa se intampla ca atunci cand am foaia de examen/concurs in fata am mereu gandul:
"A! stiu asta! Dar n-a zis nimeni ca trebuia sa o invat!" Si fac bine, dar mai apar greseli pe undeva (uneori gresesc la ce e mai usor, ma complic prea tare) si uite asa scade putin nota.
Dar eu stiu ca simularile sunt mereu mai grele decat MARELE examen ce va avea sa vina, deci acum mi-e putin frica.
Voi cum va pregatiti/v-ati pregatit inainte de simulari?
Aveti sa-mi dati si mie subiecte? Am gasit si eu unul la romana si unul la mate, dar vreau sa mai exersez, sa vad ce se cere. I don't want to see

3 răspunsuri:
| monochrome a răspuns:

La mine a fost culmea, la ce nu am invatat am luat mult si la ce m-am stresat am luat putin.
Nu te mai stresa, asta e tot secretul, invata intr-un ritm normal fara sa te gandesti " Maine am simulare si nu stiu x y si z, ce ma fac?!".
Dar nu inteleg o chestie, de ce te strezi asa mult pentru simulari? Eu nici nu prea le luam in seama, chiar uitam uneori de ele. laughing)

| elenasofia a răspuns:

Fi cat de calma poti...adica nu in sensul sa fi indifernta acestor simulari

| karasel a răspuns:

Ca pregatire ai putea incerca sa iti structurezi mai bine informatiile de care ai nevoie,materia predata pentru Evaluarea Nationala,Ia toate notitele si rescriele in mod succint sub forma unei scheme, tot timpul fa conexiuni intre ele, comparatii, gandeste-te la asemanari si deosebiri dintre personaje spre exemplu asta va usura activitatea creierului si inclusiv a ta, acorda zilnic ceva timp acestui tip de activitaea pentru a te tine in priza pana in perioada de examene atunci cand cu 2 3 zile inainte e mai bine sa iei o pauza pentru ca informatia sa se limpezeasca( cine spune ca cel mai bine inveti cu putin timp inainte de examen e retard...nu ingrasi porcu in ajunul craciunului). La partea cu subiectele cred ca ar trebui sa te adresezi google-ului sau site-urilor de specialitate cum ar fi edu.ro sau didactic.ro P.S.: Avem acelasi mentalitate in legatura cu scoala, sa ramana pentru cultura generala big grin.