| DaniGaming a întrebat:

Scuza-ma am o intrebare foarte importanta despre liceu.Eu doresc sa fiu avocat dar imi place si orice tine de calcuratoare si IT. Deci :
1. Pot sa fac 2 profiluri deodata? Gen informatica si ceva econimie sau contabilitate ceva ce are legatura cu avocatura.
2.Si daca nu pot atunci pot sa fac întai un profil si dupa sa mai alt profil.Gen sa am doua? Dar nu deodata ca nu as avea timp.
3. Daca nu pot nici asta atunci ce profil imi recomandati daca vreau sa fiu avocat? Deoarece pentru hobby-ul meu de calcuratoare si IT stiu ca informatica.
Va rog cu raspunsuri cat mai clare pentru ca e foarte foarte important pentru mine ....Multumesc anticipatwinking

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.In liceu nu poti urma 2 profiluri. In schimb poti urma o facultate de drept indiferent de profilul liceului absolvit, importante sunt diploma de bacalaureat si reusita la admitere.
2.Nu poti face 2 profiluri consecutive, dupa primul ai terminat liceul si nu-l poti face iarasi.
3.Pentru a urma o facultate de drept este bun un profil de filologie sau stiinte sociale, te ajuta putin la admitere.

| DaniGaming explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc.Doar o intrebare mica...
La filologie ce trebuie sa faci? dar la stiinte sociale? Si daca astea sunt prea grele si nu imi plac atunci exista gen doar informatica gen fara mate? multumesc si sper sa imi raspunzi si la intrebarea astawinking

| Ioandelasal a răspuns (pentru DaniGaming):

Nu stiu profilurile de acum si nici nu ma intereseaza, sunt pensionar de cativa ani. Uita-te la liceele din judetul tau, le gasesti pe site-ul oficial al ISJ si acolo vezi toate profilurile pe care le au.