| BestOfTheBest a întrebat:

Scuze pentru categorie, ce liceu credeti ca ar trebui sa urmez? adica eu m`am gandit la filologie si mai departe. facultatea de drept dar am auzit ca avocatii sunt platiti numai la cazuri(nu stiu daca e adv) c e imi mai puteti recomanda?happy. credeti ca e un drum bun asta?(cu avocatura)

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu trebuie sa faci ceva ce iti place, altfel nu vei face fata in facultate, indiferent cat de mult te motiveaza salariul pe care il primesti dupa ce te vei angaja. Eu fac litere, pentru ca imi plac limbile straine si sper sa ma angajez in domeniu. traducator, ghid, translator, sau poate profesoara. cine stie. Succes mult, consulta-te cu parintii si fii sigur ca vei alege ce e mai bine pentru tine.

| Angie_6196 a răspuns:

Fratele meu e la facultatea de drept si mereu se plange ca e foarte greu. Si chiar e. Sunt atatea legi de invatat si alte chestii. Desi in liceu o fost destul de bun,acum nu se descurca deloc bine. E foarte greu, plus ca daca nu treci niste examene, trebuie sa platesti cam 5 milioane la un examen ca sa continui. Si da, avocatii sunt platiti numai la cazuri, si numai daca rezolva cazurile. Dar depinde si cat de importante sunt acestea.