| solongsoho a întrebat:

Se mai primeşte alocaţie dacă eşti student sau ea se încheie la terminarea liceului?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu, nu se primeste. Conform Legii nr. 61/1993, republicata, art. 1, se beneficiaza de alocatie pentru copii numai pana la implinirea varstei de 18 ani. Prin exceptie se beneficiaza de alocatie si dupa aceasta varsta daca esti in invatamantul liceal ori profesional, pana la terminarea acestuia. Daca repeti un an nu beneficiezi de alocatie. Numai bine!

2 răspunsuri:
| Malvina24 a răspuns:

Nu mai primesti alocatie dupa liceu! Din pacate alocatia se da doar cat timp frecventezi scoala in clasele I-XII.

| Sorinella20 a răspuns:

A locatia o primesti pana in clasa a 12-a! Apoi esti trecut de varsta majoratului si se considera ca esti capabil/a sa-ti procuri si singur bani. happy