| Losnams a întrebat:

Se merita stresul pentru mediile din generala? Sincer.

12 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Daca vrei la un liceu bun, media te poate ajuta 25% sau cat mai e acum, daca nu esti interesat sa ajungi la un liceu de top, atunci nu merita niciun stres.
Tu alegi.
Dar pentru liceu bun trebuie mult mai mult sa faci ceva la acel examen national, mediile conteaza foarte putin, dar conteaza totusi.
Succes!

| Adry05 a răspuns:

Cam da. Iti trebuie media de pe ani la capacitate deci daca vrei un liceu de top... dar nu sa te stresezi, de stresat nu merita pentru nimic, doar sa-ti dai interesul

| sierra1 a răspuns:

Da, dacă îți pasă la ce liceu ajungi

| MihaiNicu23 a răspuns:

Da de multe ori da.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Niciodata nu merita stresul pentru note. Nu vor conta decat tot pentru trepte superioare (admitere, burse). Adica tot in mediul asta. Nu e ceva prea corect, dar nici nu trebuie sa ne pese de acest aspect.
In viata de zi cu zi (munca, familie, prieteni, societate) nu o sa conteze aceste medii/note.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te-ai săturat să tot pui tâmpenia asta de întrebare?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este o pondere de 20% pentru media ce va trebui să o ai la capacitate(toate mediile se pun în acest 20%). Cu acea medie intri pe un clasament. Cu cât ești mai sus, cu atât vei putea să ocupi locuri la profile cu cererea mai mare. Fiind în clasa a 12-a la al doilea cel mai bun liceu din orașul meu, pot să-ți zic că bacu îl iei din aproape orice liceu, deci nu fii ca mine, nu te stresa foarte tare. Economisești neuroni și sănătate mintală. Dar problema e alta, dacă ai media mică riști să ai colegi bully.

Cel mai bine te concentrezi la ro și mate cât de bine poți tu, iar de restul materiilor le faci în funcție de noroc: dacă profu e ca lumea, stai calm, dacă nu, mai tragi să nu te spargă la medie. Iar cu mintea relativ odihnită vei putea învăța mai bine pentru evaluarea națională, ce te așteaptă la sf. clasei a 8-a.

Dacă vrei să plănuiești din timp unde să intri ca să-ți faci o idee cât să te strofoci, intră pe www.admitereliceu.ro și caută orașul tău.

PS:
Profilul: Real sunt cei care sunt "ratați" cu excepția celor care dau la facultăți relevante, acolo înveți cel mai mult, dar informațiile sunt cele mai cu folos, recomandat dacă vrei să fugi de istorie(ca mine)și ești consolat că cei de la uman îți vor fura bursa cu minim de efort sau dacă vrei să urmezi o carieră serioasă. Mate-info DOAR dacă ești zeu la mate și știi să folosești PC-ul.

Profilul: Uman sunt cei "șmecheri", mai puțin când unii din ei vor realiza că vor ajunge să lucreze la McDonalds, iar alții tot acolo nu pentru că-s proști ci pentru că au uitat că dau bac la istorie =)). Cei mai treziți la realitate pot deveni hoți de burse de merit. Recomandat dacă vrei să fugi de matematică de tot și istoria nu-ți creează probleme sau dacă vrei să furi o bursă de merit dar ești consolat că ajungi la McDonalds dup-aia. Zic la mișto de McDonalds, dar prinzi idea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

20% *

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pardon, pe vremea mea era 25%

| Iuliana2018 a răspuns:

Păi..contează pentru admiterea la liceu.

| andre57 a răspuns:

Conteaza intr-o anumita masura. Acuma, eu nu stiu care e situatia ta dar poate fi stres pentru media 10 sau stres ca sa treci clasa. Mai este si ceva intre. Te rog zi-mi care e situatia ta pentru ca as putea scrie foarte mult despre asta si as vrea sa trec direct la ce te intereseaza

| Losnams explică (pentru andre57):

Pentru media 10