| Losnams a întrebat:

Se merita sa te "omori" pentru mediile din generala?

14 răspunsuri:
| Gizăz a răspuns:

Tu oricum nu te omori. Nici macar nu stii ca "a merita" nu e reflexiv. Nu stiu ce va invata in scoala aia, numai rahat aveti intre urechi.

| UnTipObisnuit a răspuns (pentru Gizăz):

Sa stii ca pana in clasa a 9 a nici eu nu stiam asta. Pana m-a corectat dirigintele. Am media 9 anul asta la romana si am mers la olimpiada laughing

| Gizăz a răspuns (pentru UnTipObisnuit):

Poti sa ai si 20 la concursuri. Daca ti-eram profesor si-mi veneai cu asa ceva in lucrare luai 2 din start. Si vina e a profesorului. Salarii proaste, la catedra ajung ultimii din promotie.

| UnTipObisnuit a răspuns (pentru Gizăz):

Ideea este ca nu prea folesti reflexivul in teste etc.
Ma mir ca de abia acum cateva luni am aflat si eu

| MihaiNicu23 a răspuns:

Nu prea se mai merita, acum se pune accent mai mult pe media de la tezele nationale si capacitate.

| PainTech a răspuns:

Nu.

| Lostlyric a răspuns:

Nu, dar este foarte important ce INVETI in generala si toate informatiile pe care le poti acumula. Este ca fundatia unei constructii. Nu poti sa construiesti nimic durabil fara acea fundatie.

| Raducons a răspuns:

Chiar pentru mediile din generala nu merita.

| AlexSalling a răspuns:

Nu

| devilshelp a răspuns:

Daca vrei sa intri la un liceu bun, da. Avand in vedere ca media din clasele 5-8 are o influenta de 20% in media finala de admitere. Dar pana la urma daca deja din clasa a 5-a te pierzi la materii nu vei avea cum sa recapitulezi intr-un an ce ai facut in 3

| Adrian_Mares_1972 a răspuns:

Sa te omori, nu, sa-i omori da..Pe cine? Tu ce crezi? Pe cei care le pun aiurea sau pe cei care le obtin aiurea? Ce vor face cu notele intr-o societate bazata doar pe cunoastere, pe ceea ce poate face fiecare individ in parte?

| UnTipObisnuit a răspuns:

Nu chiar. Dar totusi incearca sa inveti. De materie ai nevoie. Daca dai la profil real nu te lasa de matematica!

| Iwannabesmart a răspuns:

Nu trebuie sa innebunesti pentru ca nu ai media 10, insa, nici nu te poti lasa pe o ureche.Este bine sa inveti, sa iei note mari, intr-un fel, prin intermediul notelor bune/mari, prinzi incredere in tine, dar nu trebuie sa faci o obsesie din asta, sa iti doresti in mod special sa iei doar 10. , sa fii cel mai destept elev din clasa ta.Cel mai important lucru este sa iti ramana in cap informatia, sa ai habar de ceva daca cineva te intreaba ceva, sa ai cultura generala. Poti avea medii numai de 10, iar dupa ceva timp sa uiti totul, sa nu mai stii nimic, chiar daca ai avut 10.Si chiar daca iei 8 la istorie, macar sa stii peste cativa ani acea istorie la care ai luat 8. Poti avea 7 la franceza, dar macar sa poti lega doua cuvinte, ca atunci cand te vei duce in Franta sau vei da peste o persoana straina ce vorbeste franceza, sa ai habar sa il intrebi cat este ceasul, etc.Important este ce stii, ce iti ramane in minte, nu media.Degeaba iei 10 azi daca maine nu mai stii absolut nimic.

| Andrei_Gianni_1982 a răspuns:

Pe tine, nu, pe altii, poate.