| scumpikageo a întrebat:

Spuneti-mi ce ar trebui sa stie un copil de clasa pregatitoare despre energia electrica.Va rog, trebuie sa predau si chiar nu stiu ce si cum sa le spun copiilor de clasa pregatitoare despre energia electrica. Urgent! Dau funda! :***

Răspuns Câştigător
| MateiSebastian a răspuns:

Cred că ar trebui să știe în primul rând cum este generată și unde este generată. Ar trebui să știe la ce se poate folosi și cât de norocoși sunt că o au.
Copii sunt mai atenți și mai atrași de experimente vizuale. Legați un mic motor ( de curent continuu) la un voltmetru și puneți elevii să învârtă rotorul, astfel generând un curent electric vizibil pe cadranul voltmetrului.
...deși mă îndoiesc că statul Român se obosește să achiziționeze astfel de materiale didactice ce ar putea face învățatul ceva mai interactiv și mai puțin plictisitor.

| scumpikageo explică (pentru MateiSebastian):

Am uitat sa precizez ca sunt o practicanta de clasa a 11 a.Am pregatit un proiect power point...multumesc de ajutor oricum

| pastru009 a răspuns (pentru scumpikageo):

Vezi ca predai la clasa pregatitoare. Ai mare grija ce le spui si cum le-o spui.

| scumpikageo explică (pentru pastru009):

Stiu,stiu...le spun foarte clar, pe intelesul lor. sper sa mi si iasa lectia, tineti mi pumnii happy(joi predau) Ms de sfat!

| pastru009 a răspuns (pentru scumpikageo):

Noroc. happy

| scumpikageo explică (pentru pastru009):

Mulțumesc! :*