| FrozEenSoul a întrebat:

Am o mare, mare, mare problema!
Mi-au aparut niste basicute in gura dar sunt micute si imprastiate am pe limba, obraji si buza de jos sad
Cine imi zice cu ce sa dau sau ce sunt primeste funda am nevoie de ajutor spuneti-mi repede va rog!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Sunt afte, banuiesc ca sa mananci e un calvar fiindca sunt foarte dureroase. Apar pe fondul scaderii imunitatii, de aceea du-te la medicul de familie sa-ti prescrie un imunostimulator si tratament local( exista in farmacii " Solutie contra aftelor"). Multa sanatate!

| BGDs a răspuns:

Daca ai luat antibiotic mult timp inainte sa iti apara basicutele astea, e posibil sa fi facut candidoza orala, adica o infectie fungica. Pentru asta ai putea sa iti iei un antifungic cu actiune locala sau actiune sistemica. Mergi la farmacie si intreaba ce antifungice au. Din cate imi aduc eu aminte, Nistatin era unul dintre ele. Daca nu e de natura fungica, poti incerca cu glicerina boraxata

| Ruxuletz a răspuns:

Probabil sunt niste afte, du-te la farmacie si cumpara-ti "miericica" da-ti cu degetul pe bubitele alea si iti vor trece in cateva zile. De obicei ele apar cand mananci prea sarat, dar exista si alte cauze.

| passenger a răspuns:

Ai AFTA! Du-te la medicul de familie sa-ti dea o reteta si o confirmare a diagnosticului!

| Mariaa a răspuns:

Probabil ai mancat ceva atins de soareci.
in cateva zile o sa.ti treaca, dar sunt sacaitoare.
poti sa te duci la farmacie sa intrebi.

| Amelia94 a răspuns:

Mergi la medicul de familie sa iti zica exact ce ai si sa iti faca o reteta sa iei ceva de la farmacie.Sanatate.

Răspuns utilizator avertizat
| Nordic a răspuns:

Uite...nici un sfat de aici nu poate fi 100% bun si folositor. Cel mai bine ar fi sa mergi la famracie si-i spui acolo sa-ti recomande ceva. Sau daca nu, mergi la medicul specialist.

| Camelutsaa a răspuns:

Cred ca sunt afte. Poti cumpara de la farmacie Miericica si sa iti dai in gura. Dar dup-aceea numai ai voie sa mananci sau sa bei :* Pup.

| Tremendus a răspuns:

E posibil sa fie afte- niste apa de gura citrulin ar putea să te ajute în acest sens- în momentul când apar leziunile, iar corsodyl sau apă de gură cu clorhexidină folosită pe termen lung ar putea să vă ajute să nu mai apară- e posibil să fie un fel de reacție la aceste alimente nepasteurizate, chiar un fel de infecție virală (nu se știe clar etiologia stomatitei aftoase dar este posibil să fie virală)- puteți consulta un dermatolog sau chiar un dentist să vă explice mai multe

| adigehas a răspuns:

Glicerina boraxata!