| yoangelforever a întrebat:

Spuneti-mi si mie 5 artere si 5 vene importante din corpul uman. imi trebuie la biologiebig grin

Răspuns Câştigător
| dienuk a răspuns:

Vena pereche, ce conduce sangele neoxigenat de la celalalte vene la atriul drept. vena cavă superioara dreneaza sangele de la cap, gat, torace si membrul superior. Vena cava inferioara primeste sange din jumatatea inferioara a corpului.

Vena jugulara-fiecare din cele patru vene mari ale gatului, ce conduc sangele de la cap la piept.

vena hepatica - o venă care drenează din ficat; se varsă în vena cavă

Artera pulmonara - Acest trunchi arterial voluminos conduce sangele de la inima la plaman. Artera pulmonara porneste din ventriculul drept, de care este separata prin valvula pulmonara. Ea se indreapta in sus, apoi se separa sub arcul aortic in doua ramuri: artera pulmonara dreapta, mai lunga e mai mare (are trei ramuri lobare), si artera pulmonara stanga (cu doua ramuri lobare).

Aorta este artera care transportă sângele de la inimă către toate organele din corp. Aceasta porneşte din ventriculul stâng, unde o valvă împiedică sângele să se întoarcă în inimă. Aorta urcă de la inimă, se arcuieşte spre stânga, iar apoi coboară spre trunchi. Mai multe artere se ramifică din ea. La nivelul şoldului, aorta se împarte în arterele picioarelor.

Artera carotida-Artera a gatului si a capului. Artere pereche care participa la vascularizarea capului (inclusiv creier). Exista doua carotide primitive, una dreapta, alta stanga. Cele doua vase merg de o parte si de alta a traheei de la baza gatului pana la inaltimea larginelui, unde se divid fiecare in doua ramuri principale, carotida interna si carotida externa.

Artera axilara-incepe de la mijlocul claviculei continuand subclavicula si se termina la marginea inferioara a muschiului pectoral mare.

Artera radiala-reprezinta ramul lateral de bifurcatie a branhialei si se desprinde la 2 cm de plica de flexiune a corpului. Se intinde la de fosa cubitala pana la partea profunda a fetei palmare a mainii.

Sper ca te-am ajutat.Scuze daca sunt greseli de ortografie, dar le-am scris dintr-o carte. ceea ce puteai face si tu. bafta!

2 răspunsuri:
| Malvina24 a răspuns:

Poate te ajuta unul din link-urile:
http://www.scientia.ro/......-vene.html sau:

http://www.referat.ro/......363a1.html

Bafta cu temele~ sa auzim numai de 10

| yoangelforever explică:

Va multumesc! normal ca o sa auzim numai de 10! doar ma-ti ajutat foarte mult!:*:*:**: