| Baschetbalistu_Andrei_1996 a întrebat:

Spuneti si mie niste moduri eficiente pentru a vorbi mai clar si a scapa de rarait si sasait laughing. Nu am chef sa va detaliez. Doresc doar exercitii de imbunatatire a vorbirii si claritatea ei.

7 răspunsuri:
| DarthNiger a răspuns:

Cauta pe net exercitii de dictie pentru raraiti si sasaiti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dicție.ro - e și site, și aplicație, doar că rârâitul și sâsâitul nu prea se corectează. încearcă un logoped.

| Swae a răspuns:

Inregistreaza te in timp ce vorbesti.

| Baschetbalistu_Andrei_1996 explică (pentru Swae):

Urasc sa mi aud vocea

| Swae a răspuns (pentru Baschetbalistu_Andrei_1996):

Iti sugeram sa ti-o inregistrezi ca sa stii ce e de reglat la ea.

| Baschetbalistu_Andrei_1996 explică (pentru Swae):

Ritmul si claritatea

| clauv44 a răspuns:

Din cate stiu nu poti scama de rarait sau sasait deoarece raritul si sasaitul apar din cauza dintilor, cum sau format ei
doar da poti vorbi mai clar cu lectiii de dictie
pentru raraiti https://www.dictie.ro/tag/raraiti/
si pentru sasiti https://ro.scribd.com/doc/307528047/Exercitii-dictie-sasaiti