| anonim_4396 a întrebat:

Stie cineva daca de exemplu cineva face o facultate la buget, poate sa faca si o postliceala tot la buget? Cineva mi-a spus ca s-ar putea ca nu, dar nu era sigura. Deci se poate? Ca sa studiezi la ambele la buget?

Răspuns Câştigător
| DanielPH a răspuns:

Nu.
Daca termini o facultate deja ramai fara anii gratuiti de la stat, asadar platesti postliceala, si invers. Alegi una la taxa, de preferat a doua varianta, nu merita sa o faci pe prima la taxa, cine stie daca o mai faci si pe a doua.

21 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

De BUGET poti beneficia doar 1 singura data in viata, ori la facultate, ori la profesionala.

| Catrice a răspuns:

Postliceala la buget înseamnă ca e de stat, deci nu. Dacă e privata... well acolo dai banu'.

| anonim_4396 explică (pentru Catrice):

De ce nu?

| DanaDaniellllla a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai dreptul la un singur ciclu de învățământ superior gratuit.

| anonim_4396 explică (pentru DanaDaniellllla):

Ba nu.
ai dreptul la 1 ciclu de licenta, unul de master, unul de doctorat.
dar postliceala nu e invatamant superior, deci ce legatura are?

| DanaDaniellllla a răspuns (pentru anonim_4396):

Postliceala este considerata că fiind o formă de învățământ superior!

| anonim_4396 explică (pentru DanaDaniellllla):

Ba nu.

LEN art 44.
(2) Învățământul postliceal face parte din învățământul profesional și tehnic și este parțial subvenționat de stat.

LEN art 22.
(1) Sistemul național de învățământ preuniversitar cuprinde următoarele niveluri:
d) învățământul terțiar nonuniversitar, care cuprinde învățământul postliceal.

| DanaDaniellllla a răspuns (pentru anonim_4396):

Subvenționat de către stat, aceași subvenție ce îți este acordata și la licență. Persoana în cauză poate să întrebe la facultate, provocare o să fie cu diploma de bac în original necesară la ambele dosare.

| anonim_4396 explică (pentru DanaDaniellllla):

Stii ca nici macar nu trebuie sa ai bacul ca sa faci o postliceala, nu?

| Catrice a răspuns (pentru anonim_4396):

Eh, ai aflat de ce.

| anonim_4396 explică (pentru Catrice):

Pai i-ati spus prostii toate 3laughing

| DanaDaniellllla a răspuns (pentru anonim_4396):

Știi că informația ta este eronata și este necesar să ai bacul pentru a obține diploma de postliceală, iar cele de stat nu permit înscrierea fără diplomă de bac!

| anonim_4396 explică (pentru DanaDaniellllla):

Unde scrie ca trebuie sa te inscrii cu diploma de bac?

| anonim_4396 explică (pentru DanaDaniellllla):

Uite cum zice la lege:
(9) Au dreptul să se înscrie în învățământul postliceal, în condițiile alin. (8), absolvenții de liceu, cu sau fără diplomă de bacalaureat.

nimic de stat sau de privat :d

bine, tu credeai ca postliceala e invatamant superior...

| DanaDaniellllla a răspuns (pentru anonim_4396):

Literalmente ai probleme în a decodifica un mesaj. Diplomă de absolvire a cursurilor unei postliceale o vei obține la finalul ciclului de studiu, la privat, doar dacă ai diplomă de bac. La stat diploma de bac este necesară pentru înscriere. Studii superioare nu implica neapărat o facultate sau un doctorat, ci reprezintă o diplomă în plus față de învățământul liceal obligatoriu. Cu liceul absolvit și cu diplomă de bac ai studii medii! Cu postliceală, facultate, masterat, doctorat, post doctorat etc ai studii superioare. Ce evreu de înțeles?!

| anonim_4396 explică (pentru DanaDaniellllla):

Studii superioare ai atunci cand termini o institutie de invatamant superior, nu una de invatamant preuniversitar, cu postliceala nu ai studii superioarelaughing

am inteles ce ai spus cu absolvirea postlicealei, de asta te-am si intrebat unde scrie ca trebuie sa duci diploma de bac in original cand te inscrii

| DanaDaniellllla a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt sigură că nu ai cum să înțelegi, iar acest subiect te depășește.
Până una alta fătucă visează la facultate pe moca și la postliceală la stat tot pe moca, dar ea nu are bacalaureatul.

| anonim_4396 explică (pentru DanaDaniellllla):

Sigur pe mine ma depasestelaughing
Daca isi ia bacul poate sa le faca pe moca pe amandoua

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, n-are nicio legatura postliceala cu facultatea

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai dat funda unui raspuns gresit laughing

| troleibuz a răspuns:

Nu au legatura.