| Deyutzzu25 a întrebat:

Stie cineva o carte buna din care ai ce invata, adica la finalul carti sa realizezi ca ai invatat ceva. Nu vreau povesti/basme chestii inventate din care se distinge o morala pe care cu toti o stiu.

13 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Toate cartile din categoria dezvoltare personala/motivationale

| AFR81 a răspuns:

Acum depinde si ce anume doresti sa inveti. Ai specificat doar ca nu vrei povesti, basme sau SF-uri. N-o sa-ti recomand asa ceva. Chiar daca sunt, in proportie de 90% sigur ca n-o sa-ti starnesc interesul, "Istoria Romanilor" scrisa de Constantin Giurescu si Dinu Giurescu este alegerea mea pentru tine. E o carte groasa, insumand peste 800 de pagini, care te va ajuta sa inveti foarte multe lucruri despre istoria neamului nostru. Pe langa informatiile stiintifice pretioase pe care le vei dobandi, ti se vor deschide noi orizonturi, iar vocabularul tau va fi substantial imbunatatit.
In ceea ce priveste Biblia, hai sa ne dam cu parerea despre o carte doar dupa ce am citit-o cu atentie si am inteles-o. Exista multi atei care au lecturat aceasta carte de capatai a crestinismului pentru o mai buna informare. Asta pentru ca sunt obisnuit cu raspunsurile: "nu sunt crestin, nu ma intereseaza Biblia".

| anonim_4396 a răspuns (pentru AFR81):

Citind Vechiul Testament poti sa l pui in incurcatura chiar pe un profesor universitar de istorie.
Biblia are de toate... geografie, istorie, matematica, cultura, civilizatie...e corect ce ai scris ca trebuie sa ne dam parerea despre o carte doar dupa ce am rasfoit-o.
Si de multe ori la intelegerea Bibliei ai nevoie de oameni intelepti pentru explicatii...dar n are rost sa mai continuam cu propunerile pentru deyutzzu25, ca el are nevoie de ceva care sa l faca fericit la sfarsitul lecturarii, nu de o carte care sa l puna pe ganduri si sa se intrebe mereu care e rostul lui in lumea aceasta; de aceea eu o sa i propun Hustler si o sa doarma linistit noaptea.

| AnastasiaK a răspuns:

-Toata colectia de "Opere esentiale" de Freud.
-"Emotii date pe fata" - Paul Ekman
-"Expresia emotiilor la om si animale" - Darwin (cu ocazia asta adaug si "Originea speciilor" - Darwin)
-"Analiza viselor" - C. G. Jung
-"Amintiri, vise si reflectii" - Jung

Se mai pot adauga, dar cred ca sunt suficiente sa te tina ocupat o perioada daca alegi sa le citesti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dincolo de bine si rau

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O singura carte corespunde criteriilor tale, fara basme si povesti, fara chestii inventate: Biblia.

| Deyutzzu25 explică (pentru anonim_4396):

Bibla se incadreaza la inversul ce am cerut eu. Numai basme si povesti inventate care vrea sa te spele pe creier. Prefer sa nu am de aface cu asa ceva.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Deyutzzu25):

Esti pierdut fratelo... iadul te asteapta cu bratele deschise

Răspuns utilizator avertizat
| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

Biblia e doar o naratiune fantastica, fara nici o baza reala, creata cu un scop precis si promovata in interesul anumitor grupari religioase.
Practic nu are nici o valoare, doar marketingul celor interesati in raspandirea ei o face sa para atragatoare pentru creduli.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Holiday):

Esti dus rau cu capu... DUMNEZEU a facut cerurile, pamantul si tot ce este pe el, inclusiv pe Adam si pe Eva
Dumneata te tragi impreuna cu Darwin din maimutica.
Ceea ce ma ingrijoreaza pe mine e ca se intampla in Romania la ora actuala o totala separare o omului de biserica si implicit de Dumnezeu datorita unor scandaluri sexuale ale unor preoti, acest lucru dovedind ca diavolul isi face bine treaba
Sunt ingrijorat ca daca s ar face un recensamant, nu stiu cati ortodocsi s ar mai declara crestini... pomohaci e de vina...

| AdeA1991 a răspuns:

Iti recomand cartea despre viata lui Dalai Lama.
Intr-adevar Biblia ar fi fost o lectura buna, dar numai daca ai fi facut rost de originalul care este pastrat in Biblioteca privata a Vaticanului nu de cea modificata pe care ne-o baga pe gat " oamenii Domnului".

| Patricia_Hadarig_1997 a răspuns:

1. Ca pestele in copac de Lynda Mullaly Hunt
2. Minunea de R.J. Palacio