| MariusCrimionescu1996 a întrebat:

Stie cineva o metoda de a scapa de procrastinare?

10 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Te-a diagnosticat vreun specialist cu așa ceva?

| gabicoo a răspuns:

In fiecare dimineață te uiți în oglindă și zici:
I am The Best! Fu.ck The Rest!
winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci nu-mi vine sa cred ca majoritatea nu au auzit niciodata de ce e procrastinarea si deja abereaza ca e o boala... Ce urmeaza? Sa-ti fie recomandate leacuri babesti? On-topic, pur si simplu te apuci si faci, nu mai lasi pe mai tarziu. Daca ai tema la o anume materie, iei pixul in mana si o rezolvi, te gandesti la cat de bine ar fi sa nu lasi pe mai tarziu acea tema. Cat timp liber fara grija acelei activitati de o amani ai avea daca n-ai amana.

| PainTech a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai rămâne surprins câți cred că homosexualitatea e o boală.
Unii chiar se feresc să nu se infecteze.

| anonim_4396 a răspuns (pentru PainTech):

Cica antenele 5G cauzeaza pe-aia, si da, am vazut din pacate astfel de specimene pe Facebook. Cum e un cuvant mai complex gata e boala. Culmea ca pentru ei corona nu e real...

| sierra1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mami, pe la noi, îi zice "lene" și nu-ți mai da inutil ochii peste cap...

| eckblume a răspuns:

Iti asumi responsabilitatile si nu mai tragi de timp. Trebuie sa ai vointa si dorinta de a nu mai amana tot timpul ce ai de facut.
Cateva sugestii: https://www.youtube.com/watch?v=irp5ghCVNAM
https://www.youtube.com/watch?v=arj7oStGLkU
https://www.youtube.com/watch?v=WAe-giSW3Zw

| armiaso a răspuns:

Doar psihoterapia, procrastinarea e rezultatul unor experiente din familie si copilarie, deci un simptom.
e mult de discutat despre acest subiect, sunt putine materiale disponibile pe internet, dar sunt, in special in engleza, avand in vedere ca pentru cercetatori nu prezinta o problema suficient de grava care trebuie rezolvata.

| Onisim10 a răspuns:

Ai fost la vreun medic cu aceasta "procrastinare"?
Poți să te interesezi la vreun medic despre așa ceva, și el poate te-ar ajuta cu vreun tratament...

| Lamar a răspuns:

Scopul final e foarte important.
Eu, de exemplu, atunci cand am un scop, nu procrastinez nici macar atunci cand urmeaza sa fac anumite sacrificii importante.
In acelasi timp scopuri mici cu sacrificii minime, m-au facut sa procrastinez.
Gaseste-ti scopul, si nu o sa mai procrastinezi sau reevalueaza ceea ce faci.