| anonim_4396 a întrebat:

Stie cineva unde pot gasi niste dictionare si enciclopedii despre alchimie? (Chiar vreau sa ma documentez)

Răspuns Câştigător
| celmaiepicusername a răspuns:

Stai sa te ajut. alchimia este un crez ce are la fundatie ideea ca orice lucru este facut din "cele 4 elemente". Din cauza lacomiei, alchimistii si-au irosit vietile cautand o reteta anume de a transforma orice lucru in aur, ceea ce evident nu au gasit. Prin urmare, este inutil sa cauti dictionare si enciclopedii despre alchimie deoarece nu vei invata nimic, dar ar fi folositor sa-ti cumperi un manual de chimie si sa inveti ceva folositor.

18 răspunsuri:
| thealchemist a răspuns:

Dictionare sau enciclopedii nu exista (adica reale, sunt destule care doar pretind ca explica totul despre alchimie), trebuie sa incepi cu abc-ul, cu ideile de baza si apoi vezi daca ti se potriveste sau nu.

| Dani97dark a răspuns (pentru thealchemist):

Depinde si de dictionare adica nu toate sunt bune depinde si de editura..bne ca in nici una nu sta adevarul u doar trebuie sa iti dai seama sa extragi ceea ce e esential

| anonim_4396 explică (pentru thealchemist):

Imi poti da si ceva in romana? Merci! (daca nu, nu)

| thealchemist a răspuns (pentru anonim_4396):

Din pacate nu am nimic in romana, si nici nu stiu sa se fi publicat ceva. la Humanitas s-au publicat citeva carti cu privire la stiintele oculte dar despre alchimie propriu zis nu cred (poate doar cu exceptia: http://www.goodreads.com/......abilonian_ )

| thealchemist a răspuns (pentru anonim_4396):

Am uitat sa mentionez cartile lui Jung, dar in ele se discuta alchimia din perspectiva psihologiei, nu e vorba de alchimie reala.

| anonim_4396 explică (pentru thealchemist):

Multumesc!

| BeastMaster a răspuns:

Biblioteca.

| Dani97dark a răspuns:

Daca vrei iti dau un site de unde poti citi alchimie...e foarte interesant big grin

| Dani97dark a răspuns (pentru Dani97dark):

Scze da mi se blochase pc-ul straight facestraight face

| anonim_4396 explică (pentru Dani97dark):

Stai linistit

| Dani97dark a răspuns (pentru anonim_4396):

straight facelaughing

| Dani97dark a răspuns:

Mai citeste-ti mesajele laughing