| Preda93 a întrebat:

Stiti careva metode da invatat mai usor si mai rapid? dau fundita la propunerea cea mai eficienta

Răspuns Câştigător
| ZoeyMe a răspuns:

Http://www.scribd.com/......l-Einstein

Acum nu stiu cat timp ai de citit, eu am inceput-o dar m-am plictisit mai ales pentru ca stapaneam deja bine metoda si exercitiile acelea erau pentru mine simple.Cand ai ceva lung de invatat incearca sa creezi o poveste sau sa faci anumite asemanari(de exemplu poti asemana descrierea unui munte cu cea a unei case, iar daca o personalitate l-a escaladat poti sa o asemeni cu mama ta care intra in casa sau se urca pe ea sa repare acoperisul). Termenii dificili trebuie repetati de multe ori si ajuta daca ii scrii de mai multe ori pe o foaie si incerci sa ii explici. Einstein spunea:,, Daca nu sti sa explici, atunci nu intelegi destul de bine''.
Poti de asemenea sa subliniezi cu un marcar cuvintele sau propozitiile importante si nu uita sa faci si sa te ajuti de scheme la lectii.Trebuie si vointa, nu exista o metoda miraculoasa s ainveti in 2 minute 5 pagini.
Succes!

| Preda93 explică (pentru ZoeyMe):

Mersi mult, mi se pare foarte faina ideea... o sa ma pun sa citesc cartea care mi-ai dat-o

| ZoeyMe a răspuns (pentru Preda93):

Cu placere.Ma bucur ca te-am ajutat.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Scoti ideile principale si le scrii un rezumat pe niste foi. Incerci sa faci asta de vreo 2-3 ori, apoi repeti rezumatul.

| Cenusareasa09 a răspuns:

Ceea ce trebuie sa inveti citesti cu voce tare( cateodata eu ascult si muzica usor mai lenta in timp ce invat de preferabil fara text doar melodia).
Sau...
Sa incerci sa inveti prin scris adica ceea ce trebuie sa inveti sa scrii ( daca nu e foarte mult) La mine a functionat.
Bafta.