| Fcsb_Lucy_1998 a întrebat:

Sunt a 8 a si nu ma pot decide pe ce profil sa ma duc eu as vrea ori pe filologie,mate-info, sau stinte soaciale sau poate imi recomandati altceva.

2 răspunsuri:
| zurick a răspuns:

Tu trebuie sa faci aceasta decizie si nu noi pentru ca nu-ti poti pune viitorul in mainile noastre. Daca te duci la filo, dar de fapt esti axata pe domeniul real, atunci pierzi mult si este dificil daca te vei gandi la anumite falcutati la fel cum daca te duci la mate-info si nu esti axata pe asa ceva, tot ce o sa faci este sa te chinui.
Gandeste-te bine ce iti place si ce nu si decide-te singura.
Mai ai si varianta de stiinte ale naturii.
Bafta in alegere si la examen!

| UserulAnonim a răspuns:

Nu sunt in masura sa iti recomand optiuni, dar iti pot spune in ce constau aceste domenii:
FILOLOGIE/ST. SOCIALE - profil uman, axat pe limba si literatura romana, istorie, geografie, sociologie, logica, psihologie, filosofie etc.
MATE-INFO - aici exista mai multe variante, si poti alege intensiv engleza, printr-un test de admitere, daca il pici intri la profil simplu mate-info, care se axeaza in special pe matematica, fizica, informatica, tehnologia informatiei.
STIINTE ALE NATURII / BIO-CHIMIE - profil destinat pentru cei care vor sa urmeze o cariera de medic, chimie/biologie si matem.
ECONOMIC/CONTABILITATE- implica multa pricepere in matematica si domeniul economiei, se lucreaza cu bani.
GASTRONOMIE - pentru cei care vor sa lucreze in arta culinara, bucatarie.
ARTA - aici depinde de liceu si nu exista in orice oras un astfel de profil, te vei axa pe arte plastice, muzica, sculptura, teatru etc.