| Costi_Ionescu_2001 a întrebat:

Sunt clasa a 10 a, profil mecanic auto(profesională) si eu vre.au să renunt la sfarsitul anului, m-am interesat la un profesor şi mi-a spus că dacă renunţ la sfârşitul anului voi ramane cu cele 8 clase si a 9a şi a 10 le.am făcut degeaba pentru că nu vor putea să imi dea diplomă de 10 clase pentru că sunt la profesionălă, este adevarat că dacă renunţ mă vor lăsa cu 8 clase?

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Termina profesionala. Nu vei primi calificare si nu te vei putea angaja, observ ca ai gandit foarte mult.

| ioan452 a răspuns:

De ce sa renunti? termina profesionala omule ca sa ai o calificare, pentru ce ai mai facut-o atunci? nu sunt eu din ala disperat de scoala, vei ramane cu 10 clase dar teoretic ai facut degeaba a9a si a10a mai gandeste-te, stiu cum e scoala ca abia astepti sa o termini si eu abia astept, eu sunt la liceu si as vrea sa merg la profesionala, ar fi bine daca ai termina profesionala

| aADI a răspuns:

Am prieteni care doar 10 clase au făcut, dar au primit diploma de calificare și au mers la lucru unde au făcut practica aia de profesie. Și le au dat salar frumos 1600 lei, deci interesează te și tu mai bine cum e cu liceul tau. Dar se da diploma de 10 clase. Și eu am primit in clasa 10-a am primit când am terminat a 12-a, am primit și diploma de bac și acum mai primesc și de la facultate? Și toate le țin in dulap, 8 job URI și nimeni nu m-a întrebat de diplome. și salar minim la job din alea 8 era 1500 lei...