| Finetti1313 a întrebat:

Sunt foarte indecisa si vreau un raspuns care sa ma lamureasca. Vreau sa stiu exact pe ce sa ma axez ca sa intru la o facultate buna cu bursa. Pentru inceput vreau sa imi explicati la ce profil de liceu trebuie sa merg, cat de greu o sa fie, etc. pentru facultatile:
Psihologie criminalistica
Criminalistica
Farmacie
Medicina
Psihologie
...si din ce alte meserii as putea castiga multi bani? fundita :3

7 răspunsuri:
| ank a răspuns:

Medicinaaa! la profil real, mate-info

| KaterinaРомановский a răspuns (pentru ank):

Mate-info pentru medicină? Te rog, nu o induce în eroare! Vrei să ajungă de la medicină la secția psihiatrie ca pacient? Dacă vrea la medicină să meargă pe științe ale naturii/biochimie!

| Finetti1313 explică (pentru ank):

Ideea e ca eu fac tot posibilul sa scap de matematica. Din cauza concursurilor in deplasare am pierdut multa materie de la scoala si am reusit cam greu sa ii ajung din urma pe ceilalti (si am si o vipera de profa).

| Finetti1313 explică (pentru KaterinaРомановский):

Daca merg la filo cate ore de biologie, chimie o sa fac? Ma descurc foarte, foarte bine la romana, limbi straine, dar si la biologie si putin la chimie. thinking Pana acum m-am axat pe uman si dupa liceu vreau o nota foarte mare la bac ca sa pot intra la o facultate buna (ideal ar fi in alta tara) cu bursa si nu stiu ce sa fac mai departe... sad

| KaterinaРомановский a răspuns (pentru Finetti1313):

La filo cred că faci doar în clasele a 9-a și a 10-a, câte o oră pe săptămână, deci nimica toată! Dacă vrei la medicină/psihologie/criminalistică eu îți recomand să mergi pe științe ale naturii! Filo și mate-info nu te ajută pentru ceea ce ai menționat tu acolo.
Multă baftă!

| Finetti1313 explică (pentru KaterinaРомановский):

Multumesc mult happy

| Vintage01 a răspuns:

Pentru psihologie criminalistica / criminalistica trebuie sa dai ori la Academia de politie / ori la Drept. Pentru asta, trebuie sa mergi pe profil uman, deoarece se da examen la istorie /romana/ si o limba straina la alegere -pentru admitere. Iar pentru farmacie / medicina, trebuie sa dai la un profil real, deoarece trebuie sa te axezi pe biologie/ chimie / fizica. ( la alegere intre chimie-fizica ) -pentru admiterea la facultatea de Medicina. E alegerea ta happy