| sckymosul17 a întrebat:

Sunt in clasa.12 si o sa aleg si din materiile optionale biologie dar in tot acesti 3 ani pana in clasa. 12 nu am inv nimic si nici nu mai am caietele. Ce pot sa fac? O sa trec daca invat doar materia de cls. 12? O sa iau nota de trecere 6?

2 răspunsuri:
| Leocerba a răspuns:

Habar n-am ce nota o sa iei.
Cum sa ma intrebi asta daca nu-ti stiu situatia scolara?
Poti insa incerca sa imprumuti de la biblioteca scolii manuale de bio din anii 9-12. Le poti citi luni de zile, incet-incet, prelungindu-ti termenul de predare. Desi exista manuale diferite, scrise de autori diferiti, informatia e cam tot aia.
Poti cere de la elevi despre care stii ca-s interesati de biologie caietele din anii anteriori. Le copiezi( in centrele universitare se copiaza rapid si foarte ieftin, asta daca locuiesti intr-un astfel de oras sau chiar si liceele au posibilitatea sa copieze gratis materiale, ia cauta).

| ColoredLove a răspuns:

Cere caietele de la colegi...si xeroxeaza lectiile...macar elementele de baza. Bacu' nu consta in materia de clasa a12a si nu cred ca poti trece doar cu atat! Spor la invatat!