| RaulAdrian0720 a întrebat:

Am o mica mare problema. Sunt in clasa a VII, pana in clasa a VI-a am avut numai 10 pe linie, dar din clasa a VII-a au inceput meditatiile la română si mate, pe langa cele de la engleza. Sunt la o clasa de intensiv engleza, unde pretentiile sunt foarte mari. Am inceput sa scad anul acesta intr-adevar, am scapat cate un 7 la latina si geografie (le urăsc din toata inima, nu le inteleg si nu stiu cum sa le invat), mai e un 8 pe drum la geografie, numai noua la engleza, numai 9 la română. Le-am explicat parintilor ca nu mai imi plac toate materiile si ca materia e mult mai grea, dar nu vor sa inteleaga. In seara asta m-am certat cu mama, pentru testul de azi la geografie, pentru care, sa fiu sincer nu am invatat. Cum sa le explic sa inteleaga că nu mai e asa usor sa iau 10 la toate materiile? Mama incepe si tipa din orice ii spun si nu ii convine. Vreau doar sa le explic ca nu ma ajuta personal notele tocite la materii, ci prefer un 7 sau 8, dar care sa stiu si peste un an ce am scris in test, decat niste note false de 10 (adica sa invat pentru nota). Mama ma ia cu vrajeli ca se poate schimba oricand sa se bage din nou mediile in calcul la capacitate. Tin sa precizez ca la materiile la care stiu ca ma vor ajuta la facultate (medicina) am numai note de 10 si 9 (adica la biologie, fizica, chimie)

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pana la facultate mai ai mult baiete, ca intai trebuei sa intri la un liceu si daca nu pui mana serios sa invetia cum, vei intra la un liceu prost care te va trage in jos si nu vei avea sanse sa intri la medicina.

Nu te ajuta cu nimic la liceu sa ai 9 si 10 la biologie, ca-i posibil nici s anul afci biologia la liceu, dar lb romana si matematica se fac la toate liceele.

Pune mana pe romana aia ca "frajelile" lui maica-ta te vor lovii rau de tot, daca vei intra la un liceu prost.

| TudorRebecca18 a răspuns:

Sunt la liceu și sunt pe profil economic, și pot spune că mentalitatea asta de rahat al mamei tale îmi provoacă scârbă.Nu notele contează, contează ce-ți rămâne în cap.Noi oamenii, avem limite. Când îți vei atinge limita, vei obosi psihic și fizic.Repet, notele n-au importanță. Dacă înveți mecanic, pentru note și atât, cu ce vei rămâne în cap?
Uite, ai grijă de tine și de psihicul tău, se pune prea multă presiune pe tine.Mulți au intrat în depresie din cauza asta. Părinții cu mentalitate de rahat și mult prea stricți își pot distruge copilul emoțional și psihic.
Într-adevăr e vorba despre viitorul tău, dar e vorba și de tine și de limitele tale. Dacă continui așa, o vei lua-o razna.
Las-o mai moale și continuă așa. Dacă vrei la facultatea de medicină, chimia, biologia și fizica sunt foarte importante.
Engleza e o limbă internațională, așa că vei avea nevoie de ea.Matematica și română sunt și ele foarte importante.La astea ar trebui să ai de la 8 în sus. Ține minte, 8 nu este o notă proastă. Axează-te pe astea mai mult, pe ce ți-am enumerat puțin mai sus.
Nu-i nimic dacă îți mai scapă câte un 7, tot vei ajunge la facultate.Las-o mai moale cu restul materiilor, alea n-au așa mare importanță.