| TeodorPopescu a întrebat:

Sunt in clasa a 11-a si doresc sa dau la medicina, insa nu stiu daca aici sau in strainatate. As vrea sa o fac in strainatate fiindca ar fi mai recunoscuta dar apare intrebarea:
Conteaza ce facultate de medicina faci? Sau conteaza de fapt cu ce nota iei rezidentiatul(sau USMLE---varianta americana)
Adica poti de exemplu sa faci facultatea de medicina la Arad, dar daca iei nota mare la USMLE iesi mai castigat decat un american care a studiat in USA, dar a luat nota mai mica decat tine?
Voi ce stiti/ce parere aveti?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Intai intereseaza ce conditii terbuei sa indeplinesti ca sa faci medicina in USA si apoi vezi, unde iti poti permite.
Din cate stiu eu, dupa ce ai medii de intrat (peste 9.50) si conditile indeplinite (testul de limba engleza luat), trebuie sa platesti cam 20-30 mii dolari americani pe an, timp de 6 ani pentru facultate, fara cazarea, masa si alte facturi.
Nu oricine-i in stare sa intre la medicina in tara, cu atat mai putin la medicina in strainatate.

| sierra1 a răspuns:

"Conteaza ce facultate de medicina faci? "

du-te dom'le la Harward dacă crezi că merge doar așa, după voința ta

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

USA are motive să nu recunoască facultățile de medicină de la noi, căci se predau aici multe concepte depășite. Ca să ajungi acolo la facultatea de medicină ai nevoie de o bursă sau de bani mulți personali.

| Furnicuta000 a răspuns:

Diploma din Romania nu e recunoscuta in SUA. Trebuie sa dai multe examene de echivalare daca vrei sa lucrezi acolo si de preferat dupa ce termini rezidentiatul.
Facultatea in SUA e extraordinar de scumpa, daca ai bani (cam sute de mii de euro) da, e pefect sa o faci acolo, nu oricine are norocul sa faca facultate de medicina acolo, foarte multi americani si nu numai isi doresc asta dar nu au bani.

| WhiteLife a răspuns:

Daca faci facultatea de Medicina in tara, e recunoscuta in UE (cu unele mici excepții, unde nu s-a primit acea acreditare, de exemplu la Arad).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! Recomand sa te apuci de acum de invatat daca vrei sa dai admiterea la medicina, pentru ca nu este simplu. Facultatile de stat sunt recunoscute in strainatate, cel putin in Europa, nu stiu daca si in USA. Nota de la rezidentiat conteaza in alegerea specializarii pe care doresti sa o faci.
Bafta!