| artistu55 a întrebat:

Sunt la profilul stiinte sociale,insa sunt foarte disperat ca nu stiu daca voi putea sa urmez o meserie dupa! E adevarat ca depinde facultatea,aia o voi face dar psiholog sau cu dreptul e exclus ca iti trebuie multi bani sa dai spaga(ca asa e in Romania). Altceva ce pot sa urmez? M-as muta pe stiintele naturii dar sunt varzaaa la chimie :, la mate ma mai descurc dar nu stiu ce sa fac, sunt foarte confuz...

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Alegi in functie de preferintele si calitatile tale, tu te cunosti cel mai bine. Eventual poti apela si la un consilier.
Cat despre spaga necesara pentru a urma o profesie juridica lucrurile nu sunt chiar asa cum se vorbeste. De obicei dau spaga, in cele mai multe cazuri, doar cei care nu sunt buni profesionisti, pentru cei buni nu este necesara spaga.

4 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Oricând există mate-info, unde din a11a se mai face doar o oră de chimie pe săptămână. Și de la mate-info chiar poți să dai al ce facultate vrei.

| Husicel a răspuns:

Poți merge la litere, sociologie și comunicare poate și ase

| Empathizer a răspuns:

Poti sa dai la facultate la orice profil, daca te pregatesti la materiile care se cer pentru acel profil. Dar trebuie sa stii bine ce vrei si sa te inhami la munca, adica sa inveti la ce iti este necesar, fara a te limita la programa de la profilul liceal pe care il urmezi. Nu ai nevoie de spaga ca sa faci o facultate, orice facultate. Dar ai nevoie de cap, de rabdarea sa duci lucrurile pana la capat si de perseverenta.
Succes!

| madalinbb19 a răspuns:

Pai ca sugestie :
Facultatea de Geografie, Turism
Facultatea de Matematica