| AlexxxGeorrrge a întrebat:

Sunt tare curios si mi-am pus des intrebarea : " Oare din ce face Youtube-ul bani sau de unde isi permit ei sa plateasca acele sume pentru milioanele de vizualizari facute de fiecare persoana? Cine le da lor bani mai pe scurt? Sper ca ma puteti ajuta sunt tare curios ce raspunsuri ma asteapta

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Google, proprietarul Youtube, traieste din reclame.
Si traieste foarte bine. happy

| darrio2007 a răspuns:

Din acele reclame care iti intrerup de multe ori vizionarea unui film, videoclip etc.

| Violleta2022 a răspuns:

Din reclame foarte scumpe.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Tu nu ai văzut câte reclame sunt? Crezi ca reclama se face gratis?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Din postare de reclame.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Din reclame.

| CarcotasulVesel a răspuns:

La fiecare click apasat pe o reclama, firma la care e reclama, plateste un numar de centi pentru respectivul click, o parte ii ia google, cealalta parte ii ia cel care a facut canalul/videoclipul, iar google plateste un cent pentru nustiucate reclame incarcate (50 sau 100, nu stiu exact), chiar daca nu da nimeni click

asa ca daca la 50 sau 100 de reclame incarcate iei un cent, iar daca tu ai 2 milioane de vizualizari pe zi, plus click-urile... fa socoteala

| TeoCata1804 a răspuns:

Din toate reclamele alea pe care le vezi tu pe google sau youtube.Este excat ca la tv.

| Tirisvald a răspuns:

Youtube tine de Google, banuiesc ca nu e news. Daca nu ai adblock instalat pe browser, cand rulezi clipuri pe Youtube vei vedea reclame. Acele reclame genereaza bani din partea companiilor care vor promovare prin "google ads" catre google. O parte din bani merg catre youtuber in functie de anumiti factori cum ar fi subscriberi, likes, etc. Alti youtuberi nu percep monetization, adica nu fac bani direct de la Youtube. Au in clipurile lor plasare de produse. De exemplu, beau Monster Energy, Pepsi, Coca-Cola, RedBull, etc., prin contracte separate cu acei furnizori. Sau folosesc Patreon, prin care cei care ii privesc le pot face donatii monetare.

Cu alte cuvinte banii nu pica din cer nici macar pentru Youtube happy
Sper ca ti-a fost de ajutor raspunsul meu.