| xZeRo a întrebat:

Tinand cont ca o sticla de Strongbow are un volum de 330 ml, cat cantareste sticla goala? Multumesc anticipat!

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

E cu cca. 330g mai usoara decat sticla plina.

| NLS a răspuns (pentru Bula):

Din pacate sticla are densitatea 2, 2-2, 5 g/ 1cm3
nu e 1g-1cm3.

Mi-am dat seama de greseala, dar nu stiu cum e cu lichidele ce contin mult zahar, si ce o mai contine produsele astea, cred ca diferenta intre volum si greutate in cazul unui suc de genul ajunge la 3-4%

Si daca avea posibilitatea sa cantareasca sticla, nu mai punea intrebarea.

| Bula a răspuns (pentru NLS):

Eu nu am vorbit de sticla (nici nu are date dimensiunile si calitatea).
Am vorbit doar de continut si am dat rezultatul APROXIMATIV (nici greutatea specifica a sucului nu se cunoaste exact).

Mai bine sa vorbim la o sticla de bere...winking

| mihai69 a răspuns:

Sticla are o capacitate de 330 ml, volumul ei este altul.
Îl poți afla foarte simplu: Într-un vas gradat cu 2000 ml (sau doi litri, că tot aia e), bagi sticla ta, PLINĂ tot cu apă. Vezi ce nivel arată acum vasul gradat, scazi 2330 și afli volumul sticlei. Apoi înmulțești cu densitatea ei.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Volumul interior este cel mai neinteresant indiciu despre greutatea sticlei.

| NLS a răspuns:

1. pentru a calcula greutatea, trebuie sa cunosti volumul efectiv de sticla.
Ai inceput destul de bine, cu ajutorul acelui volum interior, care e dat din pacate PENTRU LICHID, NU pentru toata sticla pana sus la buza, ai putea calcula destul de simplu volumul sticlei, intr-un program de proiectare gen SolidWorks, Creo, SolidEdge, Inventor. (cu mana iti ia foarte mult, daca vrei exactitate).
Mai ai nevoie doar de o imagine din profil a sticlei, pentru a putea desena conturul exact, si sa ii cunosti inaltimea si grosimea peretelui.

2. poti calcula volumul sticlei (tot intr-un program de proiectare, pentru simplitate) cunoscand dimensiunile exterioare ale conturului sticlei (toate, si masurate cat mai exact ),
si grosimea peretelui***.
***presupunand ca grosimea peretelui e identica in toate zonele sticlei (bordura de la capul sticlei se poate ignora).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca e problema de maxim clasa a 8-a, aproximativ 0.
Daca e problema de maxim clasa a 12-a, golesti bine sticla, cantaresti cu o cantitate exacta de apa pe care o notezi, apoi notezi si ce ai cantarit. Din aceasta, scazi cat cantareste apa de ai pus-o acolo, asta e masa sticlei.
Daca e problema de facultate, faci cum a zis NLS.

| AnastasiaK a răspuns (pentru anonim_4396):

Din moment ce deja cantaresti atatea chestii pe acolo, nu e cel mai simplu si logic sa cantaresti direct sticla goala? Ce atatea complicatii cu "cantaresti sticla cu apa", "cantaresti apa"?

| anonim_4396 a răspuns (pentru AnastasiaK):

Daca intram in detaliu si cantarul este ideal, da, putem direct sticla. Sincer nu a dat detalii pentru ce ii trebuie. Nici la ce tip de sticla se refera. Sticla de sticla da e mai grea deoarece materialul e mai dens decat plasticul, dar ce sticle de strongbow am vazut eu sunt suficient de mici si de usoare incat sa nu miste acul cantarului, sau daca e cantar digital cu mica precizie la zecimale, nu se vede. Nu-s ghicitoare in stele si se merge pe asumat, deci toate raspunsurile de aici sunt corect. Absolut toate.