| navarre a întrebat:

" Tot ce am facut eu, voi o sa faceti, si lucruri mai mari ca acesta"... ca si voi puteti face tot ceea ce fac eu, chiar si mai mult "...
In crestinism se spune ca Iisus a transmis( acestea relatate mai sus ) discipolilor sai!
Crestinismul spune : Iisus = Dumnezeu
Cum se poate crede ca umanul (exemplu discipolii ), poate infaptui si chiar mai mult decat Dumnezeu?

5 răspunsuri:
| noktambul a răspuns:

De unde ai scos-o pe asta ca crestinismul spune ca Iisus=Dumnezeu? Mesajul cu "Tot ce am facut eu, voi o sa faceti etc" a fost transmis de Iisus catre discipolii sai, fratii sai intru umanitate. Nu s-au intalnit niciodata cazuri cand elevii au incercat sa-si depaseasca prin performanta profesorii? Si nu uita ca IIsus a fost perceput mai intai ca fiu al omului si el se adresa cu aceasta invatatura oamenilor, ca de la om la om, ca de la invatator catre invatacel, nu de pe pozitia divinitatii!

Răspuns utilizator avertizat
| laurentiu a răspuns:

Navarre
esti varza amestecat cu pene!
pur si simplu pe un site banal nu poti sa pari mai inteligent sau mai destept din contra! nu poti sa fi morcov cand tu esti cartof!
nu ca numai cred dar si vad ca iti traiesti viata din plin pe TPU laughing tiai facut cativa prieteni, copii te adora datorita intrebarilor tale si raspunsurilor! wow e chiar tare! dragule dupa ce tiai facut temele si dupa ce ai papat te-ai spalat si dupa ce te odihnesti si intre timp in timpul acesta daca ti s-a ridicat un semnu intrebari, o intrebare cu care te-ai lovit intre timp si vrei sa afli raspunsul in cazul acesta apeleaza 'TPU', dar nu sa iti faci bagajele, periuta de dinti si sa te muti pe TPU! iar in cazul in care nu ai mai mult de 16 anisori si vrei sa faci ceva, iar ceva-ul asta e nimic iti spun doar sa iti gasesti o alta preocupatie fiindca te anunt ca pe situri cu intrebari nu poti face si castiga nimic! deci ce ai de pregatit pentru luni la scoala?

| Prishille a răspuns:

Ioan 14: 12-17 Adevărat, adevărat, vă spun, că cine crede în Mine, va face şi el lucrările pe care le fac Eu; ba încă va face altele şi mai mari decât acestea; pentru că Eu mă duc la Tatăl:
13 şi orice veţi cere în Numele Meu, voi face, pentru ca Tatăl să fie proslăvit în Fiul.
14 Dacă veţi cere ceva în Numele Meu, voi face.
15 Dacă Mă iubiţi, veţi păzi poruncile Mele.
16 Şi Eu voi ruga pe Tatăl, şi El vă va da un alt Mângâietor; care să rămână cu voi în veac;
17 şi anume, Duhul adevărului, pe care lumea nu-l poate primi, pentru că nu-L vede şi nu-L cunoaşte; dar voi Îl cunoaşteţi, căci rămâne cu voi, şi va fi în voi.

Duhul adevarului cu alte cuvinte este Duhul Lui Isus. Iisus a zis: Eu sunt Calea, ADEVARUL şi Viaţa. Si pentru ca "Dumnezeu era īn Hristos, īmpăcānd lumea cu Sine" (2 Corinteni 5, 19)" rezulta duhul adevarului este insusi Duhul sfant al lui Dumnezeu. Care era in Hristos, omul intrupat.

Credinta in EL- le da puterea sa faca mai multe minuni decat a facut Isus pe pamant. Nu confunda, nu le da puterea sa faca mai mult decat a creat Dumnezeu, la modul general.

In plus, odata cu actiunea de a crede in Isus ca Fiul al Lui Dumnezeu, ca Mantuitor, duhul sfant(duhul lui Iisus, Duhul adevarului) va ramane cu ei (discipoli) si IN EI. Inauntrul fiintei lor. (conform Textului) Cu alte cuvinte ei vor primi Duhul Lui Dumnezeu in ei si el le va da puterea sa infaptuiasca minuni chiar mai mari decat Iisus, in functie de credinta fiecaruia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prin faptul ca dupa inaltarea la cer a lui Isus ucenicilor le-a fost trimis Duhul Sfant. Prin urmare, tot Dumnezeu infaptuia prin ei.