| Urzica_Patricia_2001 a întrebat:

Toti basarabenii intra la bursa in RO? si din ce clasa se da bursa?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu intra toti, ci numai cei care indeplinesc conditiile prevazute pentru o bursa, mai ales cei care detin si cetatenie romana.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU au cum să intre toţi basarabenii/moldovenii pe locuri "speciale" ( cu bursă de studii subvenţionată de statul Român )!

Spre exemplu, anul trecut s-au acordat 796 burse :
http://www.isjiasi.ro/......202015.pdf
Ele se ÎMPART între TOŢI candidaţii cu cetăţenie română ( "românii de pretutindeni" ) din orice ţară!

Ţi s-a EXPLICAT şi la întrebarea anterioară cum e situaţia cu locurile "speciale" = locuri "cu bursă", precum şi tipurile de "bursieri"; TREBUIA să accesezi link-urile pe care ţi le-am indicat la întrebarea anterioară!
http://www.tpu.ro/......ie-sa-mai/

Toate cele bune!

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

De precizat că pot primi "bursă" specială elevii de la liceu & facultate!

Tu, dacă vei face/REface clasa a 8-a la noi în România, NU vei beneficia de "bursa specială" pentru "românii de pretutindeni" sad
Vei putea beneficia de ea doar din clasa a 9-a, în cazul în care vei îndeplini condiţiile...