| anonim_4396 a întrebat:

TPU help![fundita] Raspundeti pls repedee puppy dog eyes Am doi de noua la franceza si mai am nevoie de inca 2 de 10. Azi ne da test din numere, (adica din ore), din verbe ( a se trezi, a se pieptana, a se spala, a se culca, a vrea, a putea etc.) si din cuvinte. Dati-mi va rog si mie niste propozitii sa le traduc din romana in franceza pls. si niste verbe sa conjug.

5 răspunsuri:
| anonim_4396 explică (pentru zdrangoi):

Pls nu siteuri, propozitii

| zdrangoi a răspuns (pentru anonim_4396):

Esti asa tare?
credeam ca te ajuta conjugarea verbelor.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Propozitii:
Ma trezesc in fiecare dimineata la 9:30.
Cumpar o fusta lunga si pantaloni rosii pentru ca sunt ieftine.
I fiecare joi, la ora 12:45 merg la bunici.
Beau in fiecare seara 1l de ceai.
Mergem in oras la ora 15.
Cat este ceasul? Este 7:15.
Cumpar 70 de gaini
Tata merge la Pierre maine la ora 4:35
A vanduut 45 carti de matematica, 63 carti de franceza si 112 creioane.
Colectionez timbre de acum 2 ani.
Scuza-ma, imi poti da te rog un pahar de apa?
Buna ziua domnisoara, doresc sa cumpar 2kg zahar ( de sucre! )
Bunicii mei s-au intalnit in anul 1967.
Stiu sa numar pana la 10.000
Biletul la teatru costa 11 euro.
II cumpar mamei o bratara de 24 K( carates)
Conjuga : aller ( a merge ), etre( a fii ), avoir(a avea), habiter(a locui), apprecier(a aprecia), parler( a vorbi), lire(a citi), dire(a spune), penser(a crede), acheter ( a ucmpara)

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Je m'habille chaque matin a neuf heures trente.
j'achete une longue jupe et des rouges chaussures parce que ils sont chers.
Chaque jeudi, a une heure moins le quart de l'apres midi je vais chez mes grands parents.
Je bois chaque soir un litre de the.
Nous allons en ville a quinze heures.
Quelle heure est-il? il est sept heures et quart du matin.
J'achete soixante-dix poules.
Mon pere va chez Pierre demain a quatre heures trente-cinq minutes.
(Nu le-am facut chiar pe toate, o sa le fac, dar pana aici e bine?