| anonim_4396 a întrebat:

TPU, imi poate raspunde cineva la intrebarile astea?
1) Cum fac sa dau cu pumnu mai tare? Cand dau cu el nu doare asa mult. de ce?
2) Cum fac sa fiu foarte bun la skandanberg? Bun adica cand fac cu unu celalalt sa nu poate sa ma miste. ceva forta am dar de exemplu cand fac cu varamiu care are 4-5 ani mai multi ca mine eu nu-l misc si pun toata forta. de ce?
3) Daca dau in fiecare zii pumni in aer si rapid chiar daca dau putin gresit, cu timpul maresc rapiditatea lor? Si odata ce am marit rapiditatea o sa-i dau si mai corect? Adica la atatea ori cat o sa dau pumni in aer o sa ghicesc si cum sa-i dau corect. nu?
4) Cum fac sa ridic picioru mai in sus? Nu reusesc sa dau prea mult sus.
5) Exista ceva exercitii pentru a avea umeri mai lati? Care pot fi facute si acasa?
6) Cum fac sa am pumnu mai tare? Degetele, palmele si oasele alea?
7) Eu am putin de abdomene dar nu se vad asa mult ca nu am mai facut de mult. daca incep sa fac abdomene clasice si abdomene pentru partile laterale zilnic in 2-3 luni o sa se vada calumea?
8) Cum fac sa am oasele corpului mai tari? Eu nu prea ies din casa ca nu prea am prieteni aici unde stau, in Italia la Empoli. ca am iesit odata dar sunt prosti adica faceau misto de mine.
Mai ales oasele picioarelor sunt foarte slabe. bine ca si la maini dar mai putin.
9) E bun 45 de flotari cu mainile departate la 16 ani jumate?
10) Daca cineva face misto de mine. sau ma jigneste sa-l ignor sau sa-i spun sa termine? Am incercat sa-i spun dar vad ca nu inceteaza... inainte imi dadea si palme dupa ceafa dar mam luat calumea de el intr-o zii si s-a terminat. dar acum face misto de numele meu de familie. sa-l ignor sau sa-l injur si daca zice ceva sa-l bat afara scolii?

Răspuns Câştigător
| Dumbi a răspuns:

Ai de … cate intrebari, vrei sa te apuci de box?laughing

1. Ca sa dai mai tare trebuie sa faci niste exercitii, asa maresti viteza, puterea, agilitatea si precizia de a da. Conteaza foarte mult, sa fi foarte atent unde dai si cum dai, mai ales la box, calmul face tot meciul, nu trebuie sa te stresezi sau sa te bucuri ca i-ai dat una si l-ai facut K.O., poate sa se ridice si sa te rupa apoi, asta este doar un siretlic. In primul ti-as recomanda o persoana care poti sa o vezi f2f si sa iti explice mult mai bine ca mine boxul. In al doilea rand, ti-as recomanda un sac de box, sau o scandura(dar o sa ai multe lovituri si o sa te doara apoi mana). Cand dai, pumnii trebuie sa fie relaxati, nu incordati, daca sunt incordati nu o sa ai aceeasi precizie.
2. Varul tau e mult mai mare ca tine, e normal sa aiba mai multa forta in brate. La skandarberg conteaza foarte mult marimea mainii, pentru ca atunci o sa se stie cine castiga pariul/meciul. Nu trebuie sa trisezi, adica sa faci "podul", o sa te devantajeze si pe tine si pe adversar. Trebuie sa fi calm, orice se rezolva cu calm si bineinteles, cu timpul. Tu ar trebui sa ridici greutati ca sa iti mareasca forta si mana.
3. O sa dai prost, nu iti dai seama unde lovesti(iti imaginezi, dar trebuie un corp, ceva). Deci un sac de box(daca nu ai bani sa cumperi, iei un sac si il umpli cu rufe, care ti-au ramas mici si numai iti trebuie).
4. Asta depinde de flexibilitatea corpului. Eu nu sunt flexibil, dar sunt inalt si pot sa il ridic destul de sus. Poti sa incerci ca de 5-10 ori pe zi sa incerci sa atingi un punct(de preferabil pui un bat pe o anumita inaltime si incerci sa il misti).
5. Eu stiam de tractiuni. Dar si genetica isi are rostul, eu nu fac tractiuni(nici nu prea pot mai mult de 2, nu stiu sa le fac, dar nici nu imi pasa, o sa pot trai si fara tractiuni in viata, am foarte multa forta, dar pur si simplu e un subiect 0 pentru mine) si sunt foarte lat in umeri.
6. Ridici gantere, greutati si cu timpul o sa ai o mana mai mare(daca eram taran iti ziceam sa il strangi pe ala micul de cap, dar nu are senslaughing).
7. Nu o sa se vada calumea, nu o sa se vada de loc. Abdomenul ti-l faci in timp.
8. Iei calciu, bei lapte, eu nu pot sa iti recomand ceva, pentru ca este nevoie de un consult+analize. Ca sa vezi cat calciu ai si daca ai nevoie. Daca ai exces de calciu o sa dai in alte alea si o sa ma injuri, dupa.
9. Sunt ok, 45 de flotari sunt bune pentru inceput. Dar cu timpul ar trebui sa faci 60, apoi 80, si dupa 100.
10. Nu il bate, politia italiana este mai stricta ca in Romania, chiar daca stii asta, poti sa iti iei o amenda usturatoare. Ignora-l, nu il baga in seama si o sa inceteze, o sa vada ca nu ii da nimeni atentie.

Nu inteleg de ce vrei sa faci astea? Ar fi mult mai bine sa te duci la sala, daca sala respectiva are si un antrenor o sa te ajute el happy

| Cosmin86 a răspuns (pentru Dumbi):

Daca faci "podul" trisezi? Mai citeste regulamentul... ai voie sa indoi incheietura CAT VREI TU ( + ai voie sa MISTI COTUL, pe suprafata speciala pad care are cam 20 cm / 20 cm ).

Mai documenteaza-te putin.

| Dumbi a răspuns (pentru Cosmin86):

"Ai voie sa indoi incheietura cat vrei tu". As putea sa ii rup si mana adversarului dupa tine, indoi mana nu de alta cat vreau, dupa "regulamentul" tau. "Ma mai documentez putin".:/

| Cosmin86 a răspuns (pentru Dumbi):

Pai Oncescu nu era sa-i rupa degetul lui Brzenk? La mondialele de la Nemirof?

https://www.youtube.com/watch?v=Yk3Z5kJXmjw

Uite la 1:29, i-a dat incheietura pe spate aproape sa i-o rupa si cei 2 arbitrii NU au intrerupt meciul, ca e PERMIS.

Stii ceva despre sportul asta sau doar vorbesti?

http://www.bratdefier.ro/category/ce-este-skandenberg/reguli-skandenberg/

4 răspunsuri:
| Namurianu a răspuns:

2.cumpara un aparat din ala pentru antebrat si faci zilnic cate jumate de ora in trei 4 luni simti diferenta si e normal ca varu tu sa te dea daca e mai mare cu 4 ani.
4.te pui la marginea patului si incerci sa faci spagatul si faci exercitii pentru elasticitatea muschilor tot asa minim jumate de ora pe zi
5.pentru spate sa faci acasa iti recomand o bara care sa o prinzi la tocul usii si faci tractiuni si fata si spate
7. faci serii de abdomene cate 25 daca poti.5 serii la doua trei zile nu in fiecare zi..si da trebuie sa se cunoasca asa un pic in doua trei luni
9.la flotari fa pe scaune si picioarele undeva mai sus decat mainile si incearca sa faci tot asa serii...nu faci direct 45. fa cate 10-12 si cu pauza de maxim 3 minute intre serii
10. ignora l e mai simplu ...pe prosti nici cu bataia nu ii inveti mine

PS. daca vrei sa faci muschi trebuie sa ai si o alimentatie sanatoasa ..sa nu fumezi si sa te tii.prin munca si prin exercitiile care le faci vei culege roadele in viitor doar daca ai ambitie sa reusesti ceea ce ti ai propus